Bugün Pazartesi, 25 May 2015
Broadcast, Cable & Satellite eurosia2010
Hoşgeldiniz    
Broadcasterinfo • Sayı:73 • Nisan 2010
Merhaba PDF Yazdır E-posta

Geçen ay sunuş yazısını yazarken çıkmaya çabalayan yirmilik diş ağrısı nedeniyle kıvranıyordum, sonu ameliyatla bitti ve ağrıdan kurtuldum. Bu ay günlerce sabahlamanın getirdiği yorgunluk dışında bir sıkıntı yok. Umarım baharın canverici şu günleri herkese mutluluk, huzur ve sağlık getirir.

Geçtiğimiz günlerde Las Vegas’ta organize edilen NAB 2010 fuarı sektörümüz için bu yılın en büyük etkinliğiydi. Dergimiz baskıya fuarın son günü girdiği için istatistiki bilgiler henüz yayınlanmadığından ziyaretçi sayısına ilişkin verilere ulaşamadık ama geçtiğimiz son iki yılın hem üretici firma katılımcı sayısı hem de ziyaretçi sayısı açısından en kalabalık ve verimli geçen fuarlardan biri olduğu söyleniyor. Dergi olarak bütçemiz elvermediği için bu yıl fuara gidemedik ve o yüzden yukarıda aktardığım bilgileri fuara gidenleri telefonla arayarak ve interaktif ortamlardan edinerek yazdım, doğruluğu açısından eleştirilere açığım.

Yüzlerce üretici firmanın binlerce ürünle ziyaretçilerin karşısına çıktığı fuara ilişkin bu sayımızda ikiyüzün üzerinde ürün tanıtımı yaptık. Elimizden geldiğince çok ürün olmasını istedik ki bizim gibi fuara gidemeyenler en azından sayfalarımızdan faydalansınlar. Tanıtımların sonuna üretici firmanın ve varsa ülkemizdeki distribütörünün web adresini ekledik. Böylece ürün hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler bu adresleri kullanarak istedikleri bilgilere ulaşabilirler.

Bu yıl teknoloji açısından 3D, mobil ve internet yayıncılıktaki yeni yaklaşımlar öne çıktı. Özellikle 3D kavramının içeriği hızla dolduruluyor. Hemen her üreticinin standında 3D ile ilgili hazır, prototip ürünler veya çözümler vardı. Üretim aşaması daha yeni gelişirken, televizyon yayıncılığında 3D’ye hızlı bir geçiş olacağının sinyalleri de bu fuarla verilmiş oldu.
Fuarda öne çıkan konulardan birisi de sese verilen önemdi. Sinema ve televizyonda görüntüyü tamamlayan, radyoda ise başlıbaşına önemli bir role sahip olan ses, nedense teknolojik olarak yeterince beslenemiyordu. Ama geçtiğimiz 5-10 yılda sesin önemli olduğunun farkına varıldı. Mono ve stereo ile uzun yıllar giden bu yapı, dijital teknolojinin getirdiği yeni gelişmelere çabuk ayak uydurarak yeni teknolojiler ve kavramlar ortaya çıkardı. Böylece sesin kaliteli şekilde üretilmesi, görüntüyle bütünleşmesi ve en önemlisi tüketim unsuru olarak kullanılan mecralarda tüketicilere daha iyi ürünler verilmesi sağlandı. Bu yılki NAB fuarında da ses üretimine ilişkin ürünler ve aksesuarlar oldukça fazlaydı.

Elimizden geldiğince sayfalarımızda fuarda sergilenen ürünlere ilişkin bilgilere yer verdik.  Ama fuardan dönen arkadaşların izlenimlerini aldıktan sonra önümüzdeki sayıda fuara ilişkin edindiğimiz yeni ayrıntılara yer verebiliriz.

Baharın tüm güzellik ve dirilticiliğiyle hepimize bolluk ve bereket getirmesi dileğimle…

Ali Rıza Özdeniz
 
Bookmark and Share