Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > MediaCast, Yeni Yüzyıl Üniversitesi Radyo – Televizyon - Sinema Bölümü Öğrencileriyle Workshop Gerçekleştirdi
MediaCast, Yeni Yüzyıl Üniversitesi Radyo – Televizyon - Sinema Bölümü Öğrencileriyle Workshop Gerçekleştirdi
27.05.2018 09:32

Workshop’un ilk oturumuna Blackmagic kamera ve DaVinci Resolve Uzmanı Alper Camadan’ın “Analogdan Dijital Film Çağına Geçiş” sunumu ile başlandı. Prodüksiyon, post prodüksiyon sistemleri ve terminolojisinin dijital çağdan farklarının anlatılmasının ardından kamera sensörünün gelişim süreci hakkında bilgiler verildi. Kameranın diğer parçalarının kullanımının yanı sıra öğrencilere URSA Mini kamera ile birebir uygulama yapmaları sağlanarak edindikleri bilgilerin kalıcı olması amaçlandı.

Film ve televizyon prodüksiyonu için tasarlanan profesyonel renk düzenleyici DaVinci Resolve hakkında detaylı bilgiler verildi. Dosya içerik aktarımından kurguya ve renk düzeltmeye, ses düzenlemesinden “export” alımına kadar birçok konuya değinildi. Öğrencilere day for night, RAW görüntü işleme, LUT kullanma, gren yok etme ipuçları verildi. Görüntüler üzerinde yapılan çalışmalarda adım adım ilerleyerek öğrencilerin bilgileri en iyi şekilde kavraması sağlandı.

Broadcast Uzmanı Cenk İskin’in sunumunu gerçekleştirdiği ikinci oturumda ise Blackmagic Design ekosistemi anlatıldı. Ekosistemde en temel şekilde nasıl webkit oluşturulduğu incelendi. Hem televizyoncular hem de prodüksiyon şirketleri için tasarlanmış bir switcher olan Blackmagic ATEM Television Studio HD’nin broadcast ve profesyonel kameralar ile kullanımı hakkında bilgiler paylaşıldı. Televizyon programı ve internet programı  gibi canlı prodüksiyonların yapımında  logo, KJ ekleme, ses miksleme  işlemleri öğrencilerin katılımıyla uygulamalı olarak yapıldı. Böylece öğrencilerin yoğun ilgisi ve sorularıyla geçen workshopta, öğrenciler sektörde profesyonel canlı yayın için kullanılan Blackmagic Design’ın ATEM cihazını deneyimleme  fırsatını yakalamış oldular.

Workshop sonunda, İletişim Fakültesi Radyo - Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Prof. Dr. Dursun Gökdağ şunları söyledi: “Teknoloji çok hızlı değişiyor” ifadesi; kullanıla kullanıla basmakalıp bir söz oldu adeta.  Anlamı üzerinde pek düşünülmeden; hemen herkes tarafından ve de olur olmaz yerlerde kullanır oldu bu ifade…  MediaCast olarak telefonla başlayıp; stüdyomuzu ziyaretinizle devam eden ön görüşmelerimizin sonunda; size “evet” demekle hata mı ettim diye düşündüğümü itiraf etmeliyim.   Ama o gün sunduklarınız ve gösterdiklerinizle, teknolojinin çok hızlı değiştiği gerçeğinin ne anlama geldiğini yaşayarak bir kez daha görmüş oldum. Öğrencilerimizin kameralara ve stüdyo sistemlerine ilişkin yaptığınız açıklamalara gösterdikleri ilgi ve sordukları sorular, “keşke bizim derslerde de böyle olsalar” dedirtecek cinstendi.”  

Gökdağ devam etti: “MediaCast’ın genç çalışanları;  insan ilişkileri ve özellikle öğrencilerle kurdukları iletişim; sunumunu yaptıkları teknolojiler konusundaki yetkinlikleri oldukça etkileyiciydi.  Buna yapım bilgilerini de eklemek gerekir. Ben ve öğrencilerimiz; ziyaretinizden, verdiğiniz bilgi ve yaptığınız uygulamalardan çok keyif aldık; bir kez daha teşekkür ediyorum.”  

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’ı arayabilirsiniz.