Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Panasonic VariCam LT ile Dans Yetenek Yarışması Çekiliyor
Panasonic VariCam LT ile Dans Yetenek Yarışması Çekiliyor
24.07.2018 18:49

Moviestar+, Zeppelin TV tarafından yapımı gerçekleştirilen Fama a Bailar adlı yetenek yarışmasını başlattı. Televizyonda on yıldır yayınlanan Moviestar+ programının yeni formatında on üç hafta boyunca sekiz dansçı çift bir akademide dersler, atölyeler, sanatçı ziyaretleri, ödüller ve diskalifiyeler içeren eğitim alıyorlar. Fama a Bailar her gün kanal 0 (Moviestar+) ve 24 saat kanalında (Moviestar+ ve YouTube) yayınlanıyor. 

Zeppelin programın ekranda yenilikçi bir sinematik his vermesini istedi. Dünyada ilk kez canlı yayınlanan bir program sinema kameralarıyla çekildi. Yapımcı Panasonic VariCam LT 4K kamerayı tercih etti. Kameranın en güncel hali yayın ortamı ayarlarına ve geniş kapsamlı renk kontrolüne, tally ve geri dönüş görüntüsü yönetimine imkan veriyor. 

Zeppelin TV Teknik Yönetmeni Jose Luis Gacal, kamera hakkındaki izlenimini aktardı: “Fama için hem yarışmacı seçme hem de tanıtım çekimleri sinematik görünümleriyle herkesi şaşırttı. İzleyicileri şaşırtmaya devam edecek estetik bir his ve kalite düzeyi elde etmek istedik. Bu da sinematografik kameralar kullanarak mümkündü.

Teknik Yönetmen sözlerine devam etti: “Sinema kalitesiyle stüdyo özelliklerini bir arada sunabilen üreticilere bakmaya başladık. Panasonic’in stüdyo uzaktan kumanda panelleri (ROP) ile VariCam LT sinema kameralarını kısa süre önce bütünleştirdiğini öğrenince memnun olduk.

Ayrıca Yeni Panasonic AK-HRP105 uzaktan kumanda paneli bir sinema kamerasıyla, operasyonel bakış açısıyla sanki bir stüdyo kamerasıymış gibi çalışmaya imkan veriyor.

Gacal VariCam ile canlı çalışmanın geniş dinamik aralık ve yüksek hassasiyetli Super 35 sensörle üretilen görüntüden en iyi şekilde yararlanıp sıra dışı doğrulukta renkler ürettiğini vurguladı. 

VariCam LT kameranın en son güncellemesi, kamerada V-log kaydedilirken ağa bağlı ROP uzaktan kumanda panelinden canlı renk düzeltmeler yapılabiliyor. Fama için ana setten canlı yayınlar DNxHD 120 kodlanıyor, 709 renk alanı sinyalleri miks ve yayın için hazır hale geliyor.

Kavramsal olarak sinematik bakış açısıyla televizyon yapımı sadece VariCam gibi çok yönlü donanım gerektirmiyor. Yeni profesyonel profiller de gerekiyor. Fama a Bailar için Zeppelin prodüksiyonda bir fotoğraf yönetmenine kameraları koordine ettirdi ve programın tarzına bağlı kalınmasını sağlattı. Bu işi üstlenen Alberto D. Centeno, düzlem kompozisyonu, ISO, derinlik, açıklık aralığı gibi işlemleri yürüttü.

Işık teknisyeni Inaki Inastorza, orijinalde bir set değil fabrika olan dans akademisi mekanının kısıtlamalarına rağmen iyi iş çıkardı ve önemli bir rol oynadı.

Diğer Zeppelin yapımları gibi bu çalışmada da tüm görüntü ve ses malzemeleri EditShare sistemleri kullanılarak toplandı, kaydedildi ve yönetildi. EVS XT3 sunucular canlı yayında oyuncular ve tekrar gösterimler için kullanıldı. Riedel Mediornet ağı tüm tesiste geniş bir ağ üzerinde görüntü, ses ve veri sağladı.

Panasonic ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0216 425 17 00 numaralı telefondan Başarı’yı arayabilirsiniz.