Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > NVIDIA ve RED Digital Cinema ile 8K Darboğazı Açılıyor
NVIDIA ve RED Digital Cinema ile 8K Darboğazı Açılıyor
23.10.2018 17:50

Turing mimarisi sayesinde 8K çekimlerle çalışan sanatçılar artık kurgu araçlarının yetişmesini bekleyerek yaratıcı iş akışlarını bölmek zorunda kalmayacaklar. 

Son teknolojili kameralar 4K’nın 4 katı piksel içeren 8K görüntüler yakalayabiliyor, fakat çekimi kurgularken bu kadar çok piksel dev bir bilgi işlem tıkanıklığına yol açıyor. 

Bir 8K kamera işlenen her kare için 8192*4320 veya 35 milyondan fazla piksel yakalıyor. Saniyede 24 kare hızlı böyle bir görüntünün sadece beş dakikası 250 milyar piksel ediyor. Tipik bir çekimin saatlerce içerik oluşturduğu düşünülürse, 100 trilyon piksel çabucak aşılıyor. 

Okyanus kadar dev bu hacmi taşıyabilmek için yapım uzmanları güçlü, pahalı iş istasyonları, üst düzey özel yapım donanım ve uzun zaman alan ön işlemlerle çalışıyorlar. Ama Turing sayesinde bu durum değişiyor.

RED Digital Camera ile birlikte çalışan Turing, görüntü kurgu uzmanlarının ve renk uzmanlarının gerçek zamanda tam çözünürlükte 8K çekimlerle çalışıp, tek bir Quadro RTX GPU grafik kartlı, tek işlemcili bir PPC kullanarak saniyede 24 kareden yüksek hızlara erişmelerini mümkün kılıyor. 

CPU yüklü iş istasyonlarının fiyatının yarısından azına mal olan bu çözüm, 8K görüntüyü içerikleri milyonlarca kişi tarafından izlenen RED kameralı post prodüksiyon uzmanlarının erişimine açıyor. 

8K ekran ve TV piyasası yeni olmasına rağmen, profesyoneller 8K görüntüler yapıp 4K dağıtmanın avantajını yalayabiliyorlar. Bir 8K kameranın ekstra pikselleri, görüntü yönetmenine post prodüksiyonda daha yaratıcı seçenekler sunuyor. 

Örneğin son teslim formatında resim kalitesini kaybetmeden resim sabitleme veya bir çekimin kadrajını değiştirmek için pan ve zoom yapmak için daha fazla esneklik elde ediliyor. Görsel efektler için yüksek çözünürlük takipte ve bindirmede daha fazla ayrıntı sağlayabiliyor. Yüksek çözünürlükte görüntüyü alt çözünürlüğe örnekleme, gürültüyü azaltırken yüksek kalite düzeyini koruyabiliyor. 

Sonuç ister 4K, ister 8K veya ikisinin arasında olsun, yapım zincirindeki her aracın 8K ile çalışmaya hazır olması gerekiyor. Sanatçıların vizyonunu kare kare kesintisiz 8K çekimle yakalayabilen bir kameraya sahip olmak önemli. Diğer önemli konu da bu pürüzsüzlüğü post prodüksiyon ve kurgu süreçleri içerisine taşıyabilmek.

Görüntü endüstrisi HD’den 4K’ya geçtiğinde GPU’lar uzmanlara yüksek çözünürlüğü yönetebilecek bilgi işlem gücü verdi. Şimdi de GPU’lar 8K çözünürlüğün ağır işini üstlenerek, CPU’ları diğer işler için boş bırakıyorlar. 

REDCODE sinyal işlemenin bilgi işlem yoğun parçalarının yükünü Turing GPU’ya bırakan NVIDIA ve RED, post prodüksiyon profesyonellerine gerçek zamanda yüksek çözünürlükte 8K çekimlere erişim imkanı veriyor. Bu sadece Turing için geçerli değil, hızdaki artış diğer NVIDIA GPU’lar üzerindeki REDCODE sinyal işleme performansını da yükseltiyor. 

Turing ile NVIDIA RTX Tensor Core ve RT Core ile yeni yetenekler de mümkün. Kurgu uzmanları yapay zekalı boyut büyütme, arşiv çekimleriyle miks ve 8K çözünürlüğün ötesine zoom gibi avantajlar elde ediyorlar. 

RED ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 297 88 77  numaralı telefondan Provid’i arayabilirsiniz.