Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Sony VENICE Dijital Sinema Kamerası
Sony VENICE Dijital Sinema Kamerası
26.07.2018 13:07

Dijital film kamerası teknolojisinin tarihi, 1999’da Sony’nin ilk 24p dijital film prodüksiyon sistemini tanıtmasıyla başlamıştır. Teknolojinin gelişmesine rağmen Sony misyonu aynı: yaratıcı zihinlerin gitgide artan taleplerini karşılamak. CineAlta sınırsız yaratıcılık olanağı ve teknolojiyi mükemmelleştirmeye dair sonsuz arayışı temsil ediyor.

Yaratıcılık için güvenilir iş ortağı

VENICE, görüntü yönetmenleri tarafından yine görüntü yönetmenleri için tasarlanan bir sinema kamerasıdır. Olağanüstü görüntü kalitesiyle geniş formatlı görüntü yakalamanın sınırlarını zorlayan film sektörünün ihtiyaçlarını karşılayan, yeni geliştirilmiş bir Full Frame görüntü sensörüne sahiptir.

Harika görüntü

VENICE ile kaydedilen geniş pozlama bölgesi ve gamı sayesinde, derecelendirme açısından ve köklü iş akışı temelinde ifade özgürlüğü önemli ölçüde artıyor.

Basit ve sezgisel

Kameranın kullanılabilirliği ve güvenilirliği, özellikle zorlu veya sınırlı zamanda film çekimi koşullarında operatörlerin başlıca endişelerinden biridir. Kullanıcı dostu tasarımı, net ve basit menü kullanımı ve dayanıklı, güvenilir yapısıyla VENICE kamerayı kullanarak, kamera yerine film çekmeye odaklanabilirsiniz.

Sinema için 36x24 mm Full-Frame sensör

VENICE, üst düzey sinematografinin talepleri ve performansı için özel olarak tasarlanan 36×24 mm Full Frame görüntü sensörüne sahip ve 6048 x 4032 maksimum çözünürlüğe kadar görüntü kaydedebilir. Görüntüleyici modları değiştirildiğinde, VENICE Super35 24,9×18,7 mm, 4096 x 3024 çözünürlük (4 bölmeli filme eşdeğer) ve Super35 24,9×14,0 mm 4096 x 2160 çözünürlüğü (3 bölmeli filme eşdeğer) destekleyebilir. Başka bir deyişle, VENICE’in yeni Full Frame sensörü 18 mm yükseklikte Super35 anamorfik ve küresel ve Full Frame 24 mm yükseklikte anamorfik ve küresel dahil neredeyse tüm formatlarda görüntü yakalıyor. Neredeyse tüm en/boy oranları kullanılabilir: 1.85:1, 2.39:1, 17:9, liste Full Frame veya Super35’e kadar uzuyor. Sony, VENICE ile yalnızca kullanıcıların özel prodüksiyon gereksinimlerine göre özellikler sağlayarak kullanıcılara kameralarını özelleştirme seçeneği sunuyor. 4K anamorfik ve Full Frame dahil yeni özelliklerle kamera kapasitesini genişletmek için lisanslar verilecektir.

Yaratıcı özgürlük

Full Frame ile geniş ekran küresel 2,39:1 veya Geniş Formatlı Kapsam için sensörün 6048 piksel genişliğinin tamamını kullanabilirsiniz. Full Frame, ekstra sığ alan derinliği veya süper geniş çekim gibi çeşitli şekillerde yaratıcı olarak kullanılabilir.

Super35 tam yükseklik 2x sıkıştırmalı anamorfik

Anamorfik çekim ve prodüksiyon için Super35 tam yükseklikte 2x sıkıştırmalı anamorfik desteklenir.

Super35 17:9 ve 16:9

Bu popüler görüntü boyutları VENICE tarafından desteklenir. Mevcut Super35mm PL adaptörlü lensler kullanılabilir.

Hızlı deklanşör

Film çekerken jöle efekti istenmeyen bir durumdur. VENICE, CMOS sensörlerde tipik olarak görülen jöle etkisini minimuma indiren yüksek hızlı okuma sensörüne sahiptir.

Efsane pozlama bölgesi

VENICE olağanüstü 15+ kademeli pozlama bölgesi ve parlak gün ışığından neredeyse ışıksız ortam koşullarında efsanevi görüntüler sunan olağanüstü performans için düşük parazit olanağı sağlıyor. VENICE’in gerçek koşullardaki performansı ,HDR (Yüksek Dinamik Aralık) ile görüntülemede mükemmele ulaşıyor ve derecelendirmede eşsiz yaratıcı özgürlük sağlıyor.

Daha fazla ifade için daha fazla renk

VENICE, Rec. 2020 renk alanını geçebilir. Bu da renk aralığının DCI-P3’ten geniş olduğu ve sahnenin gerçek rengini lensinizin önünde harika biçimde oluşturabileceği anlamına geliyor. Bu durum, Sony’nin üçüncü nesil LOG gama kodlama (S-Log3) ve ultra geniş renk alanını içeren kanıtlanmış iş akışı kullanılarak, derecelendirme sisteminde geniş bir palet sunuyor.

Dual Base ISO

VENICE, set aydınlatması ile tipik sinematografi uygulamaları için optimum dinamik aralık dengesini sunmak üzere temel ISO 500’e sahiptir. Akşam saatlerinde dış mekanlar, loş ışıklı iç mekanlar, daha yavaş lenslerle çalışma veya gölge detayları en üst düzeyde korunurken içeriğin Yüksek Dinamik Aralıkta kademelendirilmesi gereken durumlar için ikinci bir High Base ISO 2500 mevcuttur.

  • Yeni çıkan 2.0 aygıt yazılımı, VENICE kameraya bazı yenilikler getirdi:
  • Full Frame 3:2 ve anamorfik kayıt için 25p desteği
  • ISO2500 Dual Base ISO 
  • VF üzerinde False Color desteği
  • Kısmen kablolu LAN denetimi
  • High/Low Key işlevi
  • E-Mount desteği
  • Kullanıcı 3D LUT desteği
  • Değişken kare hızları
  • 6:5 4K anamorfik.