Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Sony PXW-Z280 4K HDR Kamera Sevkiyatı Başladı
Sony PXW-Z280 4K HDR Kamera Sevkiyatı Başladı
25.07.2018 16:56

NAB 2018 fuarında tanıtımı yapılan PXW-Z280 4K HDR kamera satışa sunuldu ve siparişler alıcılarına ulaştırılmaya başladı. Kameranın teknik ayrıntıları incelendiğinde kullanıcılarına çok gelişmiş özellikler sağladığı görülecektir. Sevkiyatların başlamasıyla birlikte kameranın özelliklerini daha yakından incelemekte fayda var, bakarsınız projeniz için en doğru seçim bu okuduğunuz satırlardadır.

Yüksek bir alan derinliği ve sınıfının lideri performans sunan tamamen yeni 4K 3CMOS 1/2 tipi sensör, 4K HDR performansının zirvesini parmaklarınızın ucuna getiriyor. Yüz Algılama AF özelliği nesnenizi her zaman odakta tutuyor, HLG ve S-Log3 ise her tür iş akışına uyum sağlayan büyüleyici HDR kalitesini yakalıyor.

PXW-Z280, ana sisteme bağlantı performansını ve güvenilirliği iki katına çıkarmak amacıyla dahili bir “İkili Hücresel Bağlantı” sunan, dünyanın ilk kamerasıdır. Entegre 12G-SDI, standart bir SDI kablosu üzerinden 12 Gb/sn hıza kadar aktarımları destekler.

4K QFHD ve HD için gelişmiş XAVC-Intra ve XAVC-Long, ayrıca MPEG HD422, MPEG HD ve DVCAM sayesinde her tür iş akışını destekliyor. Alıştığınız Sony kontrol düzeni ve çalıştırma biçimi, eğitim gereksinimini en aza indiriyor.

Görüntüleyicide bulunan üç adet 1/2 tipi Exmor R CMOS harika görüntü kalitesiyle yüksek bir alan derinliği sağlıyor. Kırmızı, mavi ve yeşil ışıklar ayrı görüntü sensörleri tarafından ayrı ayrı yakalanıyor ve geniş dinamik aralığın yanı sıra yüksek çözünürlük ve yüksek F12 hassasiyetine (59,94p) katkıda bulunuyor. Gelişmiş bir LSI (akıllı parazit azaltma, gelişmiş detay üretme ve bozulmaları düzeltme teknolojilerine sahiptir) dikkat çekici gerçeklikte 4K 4:2:2 10 bit görüntüler sunuyor. HD sunuyor olsanız bile kayıtlarınız HD sensörlerin göremediği ayrıntıları ve görüntü dokusunu yakalayacak.

PXW-Z280, 30,3 mm’den 515 mm’ye (35 mm’ye eşdeğer) zoom yapabilen, 17x profesyonel zoom lensi ile donatılmıştır. 1/2 inç tipi lensin son noktalı üç bağımsız kontrol halkası odak, zoom ve irisin manuel olarak kontrol edilmesini sağlayarak daha iyi ve hızlı ayar yapma imkanı sunar. Görüntü, HD modunda görüntüde herhangi bir bozulma olmadan büyütülebiliyor ve sensör kırpma genişleticisi ile 34x kat zoom’a eşdeğer görüntü yakalanabiliyor.

PXW-Z280 yeni geliştirilen “Yüz Algılama AF” özelliğine sahiptir. “Yüz Önceliği AF” ve “Yalnızca Yüz AF” arasında seçim yapabilirsiniz. 

Sony, kamera gövdesine elektronik değişken ND filtreler entegre etme özelliğiyle çığır açıyor, hızlı ve esnek çekime olanak tanıyor. Gölgeli iç mekanlardan parlak güneş ışığıyla aydınlanan dış mekanlara geçmek PXW-Z280 ile hiç sorun değil. Geleneksel optik ND filtrelerin aksine, PXW-Z280’deki elektronik ND filtre, ND filtreler tamamen otomatik olarak ayarlanabilmesine rağmen, 1/4ND ile 1/128ND arasında lineer olarak kontrol edilebilir. 

Standart bir SDI kablosu üzerinden 3G-SDI bant genişliğinin dört katına karşılık gelen ve en yüksek kalitede 4K içerikle çalışmak için veya HD içeriği hızlandırmak için ideal kullanım sunan 12 GB/sn. içerik aktarımıyla iş akışınızda devrim yaratın. Sony, 12G-SDI’yı kompakt bir el tipi kameraya dahil eden ilk yayın ekipmanı üreticisidir. 

Genişletilebilen 0,5 inç yüksek kaliteli OLED vizör, sağ göz ya da sol gözle bakış için mükemmel dengeye sahiptir. OLED’in muhteşem hassasiyeti, yüksek kontrastı ve yüksek çözünürlüğü (2,36M noktalı) keskin manuel odak sağlar ve renkleri bozan her türlü durumu engeller.

MI yuvası, uyumlu Sony aksesuarları için güç, sinyal bağlantıları ve koordinasyonlu açma/kapama işlevi sağlar. Örneğin, UWP-D11 veya UWP-D12 gibi Sony kablosuz mikrofon sistemlerini bağlayıp kontrol edebilir ya da HVL-LBPC ışığı takabilirsiniz. 

PXW-Z280, MI yuvasına bağlı bir mikrofon da dahil, harici ses girişlerinin hassas bir şekilde kontrol edilmesini sağlayan bağımsız ses seviyesi kadranlarıyla üstün nitelikte profesyonel ses özellikleri sunar.

Kamera, “Eşzamanlı”, “Sıralı” veya “Yedeklemeli” modda kayıt yapabilen iki adet SxS bellek kartı yuvasına sahiptir. Eşzamanlı modda, aynı anda MPEG HD exFAT ve UDF kaydı dahil olmak üzere iki bellek kartına aynı anda kayıt yapabilirsiniz. Bu mod arşivleme amaçları için idealdir. Sıralı mod, kayıt süresini uzatmak amacıyla ilk bellek kartı dolduğunda kaydın otomatik olarak ikinci bellek kartına geçmesini sağlar. Yedeklemeli modda ise kullanıcılar, biri tutma yerinde, diğeri de kamera gövdesinde olmak üzere PXW-Z280 üzerindeki iki Başlatma/Durdurma düğmesini, Eşzamanlı modda kayıt yaparken farklı bellek kartları üzerinde bağımsız olarak kayıt başlatmak ve durdurmak üzere ayarlayabilir.