Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > AJA Ki Pro Ultra ile Japonya'da 4K İş Akışı
AJA Ki Pro Ultra ile Japonya'da 4K İş Akışı
03.11.2018 13:11

Tokyo’daki CrossTec Inc. Japonya yayıncılık endüstrisindeki müşterilerine yüksek performanslı, etkin maliyetli dijital teknolojiler sağlıyor. Şirket eski futbol yıldızı Masashi Nakayama ile komedyen Hironari Yamazaki’nin sundukları TV Asahi’de yayınlanan Gon Nakayama & Zakiyama no Kiritoru TV adlı varyete şovu dahil bir dizi yüksek profili proje üzerinde çalıştı. Piyasanın yüksek çözünürlüklü içeriğe yönelmesine paralel olarak CrossTec müşterilerinin 4K kayıt yeteneği taleplerinde bir artış gördü ve yapım donanımına yedi tane AJA Ki Pro Ultra kayıt ve oynatım aygıtı ekledi.

CrossTec Görüntü Koordinatörü Osamu Chichida şunları söyledi: “AJA Ki Pro Ultra yapım sürecimizi birleştirmeye yardım etti ve hem HD hem de 4K kayıt gereksinimlerimizi karşılayacak esnekliği sundu. Müşterilerimiz 4K görüntü dağıtımına geçmekte olduğu için, 4K 60p kayıt yapabilme yeteneği bizim için şart.

CrossTec’in yapımları değişiklik gösterse de, AJA Ki Pro Ultra, Ki Pro Rack ve Ki Pro iş akışları benzer. Tipik bir yapımda ana bir hattan gelen HD sinyalleri tipik olarak yedi adet Ki Pro Ultra ve beş Ki Pro Rack’a giriş yapılıyor ve diğer yedi Ki Pro Rack ile beş Ki Pro’ya çıkışları yapılıyor. HD dosyaları 1080p 29,97fps ProRes 422 (SQ) formatında kaydediliyor ve muhtemelen Final Cut Pro’da offline kurgu için dahili olarak SD’ye çevriliyor. CrossTec’teki Ki Pro’lar yapım sürecini hızlandırarak zaman, para ve kaynak tasarrufu sağladı. Kayıtlar bittiğinde ProRes dosyalar çalışmaya hazır hale geliyor ve hemen post prodüksiyon ekibi için çözünürlükleri düşürülerek aynı gün kurguya başlamaları sağlanıyor.

Ki Pro aygıtlarının Ethernet portlarıyla kaydı uzaktan denetlemeyi kolaylaştırması ve birden fazla ünitede toplu kayıt yapabilmesi, yapım sürecini kolaylaştırıyor. 

AJA ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 343 13 68 numaralı telefondan Baran Bilişim’i arayabilirsiniz.