Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Profesyonel Makyajla Karakter Yaratımının Ülkemiz Sinemasında Başarılı Bir Örneği: Müslüm Baba
Profesyonel Makyajla Karakter Yaratımının Ülkemiz Sinemasında Başarılı Bir Örneği: Müslüm Baba
15.12.2018 14:55

Tiyatro, sinema oyuncusu ve müzisyen Timuçin Esen’in arabesk müziğin ünlü ismi Müslüm Gürses’i ve Zerrin Tekindor’un da eşi Muhterem Nur’u canlandırdığı Müslüm filmi 26 Ekim 2018’de vizyona girdi. Dijital Yapımevi şirketinin gerçekleştirdiği Ketche ve Can Ukay tarafından yönetilen 132 dakikalık filmin senaryosu da Hakan Günday ve Gürhan Özçiftçi tarafından yazıldı. 

Timuçin Esen’i daha önceki başarılı oyunculuk geçmişi ve sağlam eğitimi ile tanıyanlar, bu filmde bir oyuncuya karakter yaratımında makyajın ne kadar önemli bir destek olduğunu da deneyimlemiş oldular. 

Basında makyajlarını Greg Cannom’ın yapacağı söylentileri dolaşmış olsa bile ülkemizden makyaj sanatçıları ve saç tasarımcıları bu karakter yaratımını gerçekleştirdiler. Adı geçen Greg Cannom’ın kim olduğu ile ilgili kısa bir bilgiyi de burada aktarmayı yararlı buluyorum. 1951 Amerika doğumlu sanatçı Akademi Ödülü aldığı En İyi Makyaj Ödülleri arasında The Curious Case of Benjamin Button (2008), Bicentenial Man (1999), A Beautiful Mind (2001), Titanic (1997), Mrs. Doubtfire (1993), Dracula (1992) sayılabilir. Ancak, Müslüm filminin makyajlarını ve saç tasarımının ülkemiz sanatçıları tarafından başarıyla gerçekleştirilmesi hem ülkemiz sineması hem de profesyonel makyaj alanı açısından teşvik edicidir. 

Timuçin Esen’in Müslüm karakterine fiziksel dönüşümünü sağlayan ekipte Ahsen Gülkaya (makyaj danışmanı), İbrahim Karakız (saç tasarımcısı) ve Alev Ünal (makyaj sanatçısı) makyaj sanatçıları olarak görev aldılar. Her 3 sanatçıyı da biraz daha yakından tanımanın hem ileride gerçekleştirilecek diğer projeler hem de makyaj sanatçısı ve saç tasarımcısı olmak isteyen gençlere fikir vereceğine inanıyorum. 

Ahsen Gülkaya 

Blanche Macdonald Applied Design Centre- Vancouver, BC CANADA // Special Effects makeup artistry for TV&Film diploma programı ile 2000 yılında Kanada’dan mezun olduktan sonra 3 yıl Amerika ve Kanada’da çeşitli projelerde çalışmış ve sonrasında Türkiye’ye gelerek TV-sinema-reklam ve kliplerde makyaj sanatcısı olarak çalışmalarını sürdürmüştür. Recep İvedik 5 (2017) Fetih 1453 (2012),Recep İvedik 3, Ulak (2007) gibi filmlerin makyaj veya protez uygulamalarını gerçekleştirmiştir. 

İbrahim Karakız

2007 yılında Suzan Kardeş ile birlikte Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Saç Tasarımı ve Makyaj Ödülü’ne layık bulunmuştur.

Ege’nin Hamsisi (TV Dizisi) (saç tasarımcısı - 22 bölüm) 2018, Seni Gidi Seni (saç tasarımcısı 2017), Olur Olur (saç tasarımcısı 2014), Çanakkale Yolun Sonu (saç tasarımcısı 2013) gibi hem sinema filmleri hem de TV dizilerinde saç tasarımı alanında başarılı çalışmalar yapmıştır. 

Alev Ünal 

Filmin makyaj sanatçısı Alev Ünal Siccin 4 (özel makyaj efektleri uzmanı 2017), Sahipli (makyaj sanatçısı 10 bölüm 2017), Çanakkale Yolun Sonu (makyaj sanatçısı 2013), Acayip Hikayeler ( makyaj sanatçısı 4 Bölüm), Anadolu Kartalları ( makyaj sanatçısı 2011), Recep İvedik 3 (makyaj sanatçısı 2010) gibi pek çok eserde makyaj uygulamalarını gerçekleştirmiştir. 

 Ülkemizde özellikle korku filmlerinde gerekli görülen özel efekt makyaj gerektiren projeler arttıkça bu alanda çok iyi eğitimler almış makyaj sanatçıları tarafından, örnek gösterilen pek çok yurt dışı filmden eksik yanı olmayan uygulamalara daha sıklıkla rastlamak mümkün olacaktır.

Genelde ülkemizde uygulanması mümkün olmadığı düşünülerek gerçekleştirilmeyen pek çok makyaj uygulaması aslında yeterli bütçe ayrıldığında ve bunu uygulayan sanatçılara gerekli saygı gösterildiğinde hem oyuncunun performasını arttıracak hem de filmin genel kalitesine yansıyacak uygulamalar ortaya çıkabilecektir.

YAZAR HAKKINDA
Doç. M. Sevtap Aytuğ
Gelişim Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV Bölümü // Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sahne Dekorları ve Kostümü Bölümü