Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > ATEM Television Studio Pro 4K, Zodiac Studios tarafından Austin Music Canlı Yayın Dizisi Üzerinde Kullanıldı
ATEM Television Studio Pro 4K, Zodiac Studios tarafından Austin Music Canlı Yayın Dizisi Üzerinde Kullanıldı
22.12.2018 10:20

Blackmagic Design, Austin - Teksas merkezli tam hizmet sunan yapım stüdyosu Zodiac Studios’un, devam eden Austin Music Live serisinin yapımında bir ATEM Television Studio Pro 4K yapım anahtarlayıcı ve Video Assist 4K monitör/kaydedici ürünlerini kullandığını açıkladı. Zodiac Studios’un sahibi ve baş yapımcısı Robert Calder ile yapımcı ve yaratıcı uzman David Christopher tarafından ortak kurulan ve canlı yayınlanan dizi, Austin’i dünyanın canlı müzik başkenti yapan zengin ve çeşitli yerel yeteneklerini kutluyor. Austin Music Live, şehrin 2 milyar dolarlık müzik turizm endüstrisini desteklemekle birlikte geliştirmektedir.

Şimdi üçüncü sezonunda olan Austin Music Live dizisi, her bölümünde, aralarında Teksas efsanesi Carolyn Wonderland’ın da olduğu, farklı bir yerel müzik sanatçısını ve farklı bir mekanı konu alır. Her performans canlı kaydedilmekte ve tüketicilere doğrudan akıllı televizyonları aracılığıyla ulaşan bir OTT VOD sağlayıcı kurum olan XUMO gibi dijital platformlara ek olarak; YouTube, Facebook Live, Twitter ve Austin Music Live resmi internet sitesi üzerinden yayınlanmaktadır. Canlı yayınlanan her bölüm 1.500 ila 3.000 izleyiciye ulaşırken, dizinin VOD içeriği ise; XUMO’da yılda 1,5 milyon kişi tarafından izleniyor.

Her bir bölümü kaydetmek için ekip, seçilen mekana bir mobil yapım aracı getirmekte ve mekanın içindeki tüm kamera konumlarına da kablo uzatmaktadır. Beş kameranın her birine bir Video Assist 4K yerleştirilmiştir, böylece kamera operatörleri neyi çektiklerini net bir şekilde görebilmekte ve her bir kamerada ISO kayıt da yapabilmekteler. Kameralar tarafından yakalanan her şey, ATEM Television Studio Pro 4K’nın bulunduğu yapım aracına geri gönderilmektedir. Yapım aracından, ATEM Television Studio Pro 4K’yı kullanarak Calder büyüleyici bir izleme deneyimi oluşturuyor.

ATEM Television Studio Pro 4K ile, kameralar arasında geçiş yaparken canlı yayında hiç bir aksama olmuyor. Bu da hatasız bir canlı yayın etkinliğini oluştururken çok önemlidir. Buna ek olarak, her bir girişte senkronizasyon ve düşük gecikmeli dönüştürme özelliğine sahip çok formatlı girişi son derece pratik çünkü, yapıma her türlü kamerayı kolayca entegre etmemi mümkün kılıyor. Karma efekt ve katmanlar için, medya havuzu 20 adet küçük videoya kadar depolayabilmektedir. Bunun için ayrı bir bilgisayara ihtiyaç oluyordu. Bu nedenle, yanımızda taşımamız gereken ekipman sayısını azalttığı için, bu önemli bir avantajdır,” dedi Calder.

Austin Music Live mobil bir yapım olduğundan, ekibin hem uygun maliyetli hem de portatif olan bir çözüme ihtiyacı var. “Sınırlı bir kadro ve sınırlı bir bütçeyle çalışıyoruz ve böyle olunca, normalde beş farklı kişinin yapacağı işleri tek başıma yapmaya çalışıyorum,” diye ilave etti Calder. “Kameralarımızın hepsini kontrol etmeye yetecek güce sahip olmakla birlikte, mobil yapım aracımıza sığabilecek kadar da küçük olan bir anahtarlayıcıya ihtiyacımız var. ATEM Television Studio Pro 4K, dahili talkback özelliğiyle kamera operatörlerimizle irtibatta olmamı ve arzu ettiğimiz açıları yakalamak üzere, beş farklı kameradan hızlıca anahtarlama yapmamı sağlıyor. Bu, uzaktaki izleyicilerimizin performansı nasıl deneyimlemelerini istediğimiz üzerinde bize kontrol sağlıyor. Biz onların, canlı izleyen seyircilerin hemen yanında olduklarını hissetmelerini istiyoruz.

Gecikmeye karşı olan gereksinimlerden dolayı, şu anda canlı yayınlıyoruz ve 720/1080p’de kaydediyoruz fakat, ATEM Television Studio Pro 4K’nın 12G-SDI ve 4K kapasitesi bize, gelecekte kendimizi hazır hissettiğimizde geçiş yapmamız için seçenek sunuyor. İlave ekipmana yatırım yapmamıza gerek olmadığını bilmek, bütçemiz açısından bize gönül rahatlığı sunuyor.

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’ı arayabilirsiniz.