Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > AJA KUMO 1616 Yönlendirici ve T-TAP ile Sette Gerçek Renkler
AJA KUMO 1616 Yönlendirici ve T-TAP ile Sette Gerçek Renkler
22.12.2018 14:47

Bağımsız bir dijital görüntü teknisyeni (DIT) olan Sam Petrov, kurgu ve renk düzeltme alanlarında çalıştıktan sonra, set yapımcılığının dinamik ortamına geçiş yaptı. Post prodüksiyondaki deneyimi Sam’e hem sette hem de downstream için gerekeni elde etmekte değerli anlayışlar kazandırdı. DIT el arabasına AJA KUMO 1616 yönlendirici, KUMO CP kontrol paneli, T-TAP Thunderbolt-SDI ve HDMI çıkış aygıtı, HA5 HDMI – 3G-SDI Mini-Converter ve Pak-Adapt-CFast adaptörlü bir Pak Dock kurdu.

Sam şunları söyledi: “New Mexico’da yeni bir dizi üzerinde çalışıyordum ve önceden kullandığım yönlendirici arızalandı. Bir AJA KUMO 1616 sipariş ettim ve mükemmel çalıştı. Küçüklüğünü seviyorum ve üretim kalitesi harika. Cihaz el arabamı yeniden kurma fırsatını kullandım, ve ekranlarımda mükemmel renklerde görüntüleme yapmak için T-TAP de ekledim.

Yapımda Sam kamera sinyallerinin setteki farklı alanlara dağıtımını denetlemek için KUMO 1616 ve KUMO CP kullanarak yeniden kablo bağlantısı yapmadan sinyallerin doğru yerlere gitmelerini garantiliyor. Thunderbolt tabanlı SDI ve HDMI çıkış aygıtı AJA T-TAP sayesinde doğrudan Apple Mac Pro’dan bir sinyali kalibreli monitörler üzerinde izleyerek ilk renk derecelendirmesinin mükemmel renklerde olmasını sağlıyor. Dahası, T-TAP ile bilgisayar sistemi renk profilini atlıyor ve bir görüntü yönetmeni günün sonunda klipleri sette gözden geçirmek isterse rengi bozabilecek herhangi bir şeyin sinyale girişime neden olması konusunda endişe etmiyor. Bilgisayarının GUI HDMI sinyalini bir SDI sinyali olarak izlemek için bir HA5 Mini-Converter; kameralardan CFast medya kaydetmek içinse Pak-Adapt-CFast medya adaptörlü bir AJA Pak Dock kullanıyor.

Sam sözlerine devam etti: “HA5 harika, çünkü bilgisayarımdan HDMI sinyallerini SDI’ya çevirerek GUI’mi istediğim SDI ekranda görüntülememe imkan veriyor; böylece tamamen BNC dünyasında yaşayabiliyorum. Pak-Adapt-CFast içeren Pak Dock kurulumu, kamera dosya kaydının güvenli ve güvenilir olması için önemli, ve Thunderbolt bağlantısının hızını takdir ediyorum.

Sam sadece on yıl önce başladığı setteki DIT işlerinin evrildiğini gördü. DIT aslında çok miktarda filmle uğraşmaktan bugün bellek kartlarını depolama sistemi veya sürücüye yükleyen kişi haline geldi. Sürekli değişen, çok teknik bir görev, ve bugün kameralardan, belleklerden, kodeklerden, raw ve log profillerinden, renk derecelendirmeden, görüntü sinyallerinin sette iletilmesinden, görüntü bütünlüğünün ve güvenliğinin korunmasından da anlaması gerekiyor. 

Sam açıkladı: “Önemli bir görev, ve çoğumuz bir yapıma götürdüğümüz donanıma büyük yatırım yapıyoruz. AJA cihazları sağlam, güvenilir, ve benzersiz bir servisle destekleniyor. İş akışı gereksinimleri evrildikçe bu ürünlerin ayak uyduracağına inanıyorum. Ürünlerin Kaliforniya’daki Grass Valley’de kendi yerinde üretilmesi, şirketten desteğe ihtiyacım olduğunda harika bir imkan.

AJA ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 343 13 68 numaralı telefondan Baran Bilişim’i arayabilirsiniz.