Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Panasonic VariCam ile Film Eğitimi
Panasonic VariCam ile Film Eğitimi
24.12.2018 13:19

Almanya’nın Köln kentindeki Georg-Simon-Ohm (GSO) Meslek Lisesi, medya tasarım, etkinlik teknolojisi, elektronik ve IT ticareti konularında uzmanlık eğitimi veren teknik bir okul. Kolej tam zamanlı uzman okul eğitimi, mesleki eğitim ve yüksek öğretime giriş nitelikleri vererek öğrencilerin geleceğe tamamen hazır hale gelmelerini sağlıyor.

GSO Meslek Lisesi’nde medya tasarım ve medya teknolojisi öğrencileri zamanlarının yüzde altmışını endüstride, kalanını okulda harcıyorlar. Diğer teknik aygıtlar da kullanılıyor, ama okul tabanlı eğitim en çok profesyonel kamera sistemleri üzerinde yoğunlaşıyor. Öğrenciler farklı kameraları inceliyor, çeşitli parçalarını birleştiriyor kısa görüntüler çekiyorlar. Bu klipler daha sonra eğitimin amacına göre başka modüllerde kurgulanıyor.

İşyeri eğitimlerinde de yapım kameralarıyla içerik yaratma etkinlikleri var ve öğrenciler alan derinliği, yüksek dinamik aralık gibi estetik unsurlarla uğraşıyorlar. Bu tarz teknikler sadece geniş sensörlü profesyonel kameralarla uygulanabiliyor ve öğrencilerin bunları kullanmak için eğitim almaları gerekiyor.

Meslek lisesinde Panasonic VariCam LT’den önce öğrencilerin kullanımı için geniş sensörlü sinema kamerası hiç yoktu. Eğitim donanımı elektronik haber toplama (ENG) için klasik kameralar olan 3 x 2/3 inç CCD sensörlü EB kameralardan oluşuyordu. Okulda geniş sensörlü yarı profesyonel DSLR kameralar var ama sinema kameralarıyla uyumlu değiller.

GSO Meslek Lisesi yetkilileri çeşitli fuarlarda Panasonic kameralarla karşılaştılar. Panasonic’in uzun zamandır işbirliği yaptığı sistem satıcısı Mediatec zaten GSO Meslek Lisesi ile çalışıyordu ve ilgililere Panasonic VariCam serisini tanıttı.

GSO Meslek Lisesi’nde Öğretmen ve Kameraman Marit Mondorf, Köln Kent Konseyi ile birlikte çalışarak yapım kamerası açıklarını kapatmaya karar verdiklerini belirtti: “Bir Mediatec tanıtım turunda VariCam’i tanıma fırsatı yakaladım.” 

GSO Meslek Lisesi VariCam LT ve benzeri diğer kameraları yoğun bir şekilde değerlendirdikten sonra VariCam LT üzerinde karar kıldı. 

Sorumlu eğitim otoritesi Köln Kent Konseyi birçok etkileyici avantajını ve Köln’ün üst düzey medya eğitim ortamı sunması yönündeki devam eden gayretlerini göz önünde bulundurarak meslek lisesine dört adet VariCam LT satın aldı.

Geniş sensörlerinin yanı sıra, VariCam LT sağlamlığı ile de öne çıktı. Öğrenciler kameraları nasıl kullanacakları konusunda henüz tam eğitimli olmadıkları için dersler sırasında kameralar bazen yanlış kullanıma maruz kalıyorlar ve ayar ve kullanım sırasında tuhaf şeyler olabiliyor. Mondorf, öğrencilerin kameralara uygulayabileceği mekanik baskının gözden kaçırılmaması gerektiğini söyledi.

Güçlü VariCam LT kamera uzun süre baskılı ve zorlamaya karşı dayanarak daha az onarım ve değişim gerektiriyor. Yüksek satın alma maliyetine rağmen, toplam maliyet sonuçta düşüyor. VariCam LT kameranın gövdesi karbondan üretilmiş ve çok az plastik parça var. Özellikle birçok kamerada çok hassas olan vizör, LT’de dayanıklı.

GSO Meslek Lisesi’nin gereksinimleri arasında 35mm sensörün yanı sıra sağlamlık, genlock, sade menü dolaşımı, tek kişiyle çalışma için solda butonlar, 4K çözünürlük ve çeşitli arabirimler de vardı. Panasonic VariCam LT tüm bu zengin özelik ve işlevleriyle öne çıktı. 

Panasonic ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için 0216 425 17 00 numaralı telefondan Başarı’yı arayabilirsiniz.