Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > 2019 Makyaj Etkinlikleri
2019 Makyaj Etkinlikleri
30.01.2019 17:46

Profesyonel Makyaj Sanatçıları, Fotoğraf Sanatçıları ve Güzel Sanatlar Alanında Kendisini Geliştirmek İsteyen Öğrenciler İçin 2019 Makyaj Etkinlikleri

International Make up Artists Trade Show 2019 yılında Los Angeles’da 11-13 Ocak 2019 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Daha sonra New York’ta 12-14 Nisan 2019, Londra’da 17-19 Mayıs 2019 , Toronto’da 28-29 Eylül 2019’ da organize edilecek. 

Binlerce makyaj sanatçısı moda ve film sektöründen Oscar, BAFTA ve Satürn ödüllerini almış sanatçılarla bu organizasyon programı içerisinde biraraya geliyor. Eğitim programları ve atölye çalışmaları yanında Makyaj Müzesi çerçevesinde yıl içerisinde gerek sahne sanatları gerekse sinemada uygulanmış profesyonel makyaj örnekleri yanında ünlü makyaj stüdyolarının eserlerinden örnekler de sergileniyor. Ayrıca, dünyanın her yerinden makyaj öğrencilerinin katılımına açık olan ve uyguladıkları makyajlarla yarıştıkları The Battle of The Brushes gençlerin tanınmalarına da fırsat yaratıyor.

IMATS’dan önce sadece makyaja yönelik bir fuar organizasyonu yoktu. Kozmetik ve Güzellik Bakım Fuarlarının içinde bir bölüm olarak yer alıyordu. Ağustos 1997 yılında ilk kez Emmy ödüllü makyaj sanatçısı ve Make up Artist Magazine’in yayıncısı Michael Key Los Angeles’da IMATS’ı gerçekleştirdi. Profesyonel makyaj ürünleri firmalarının ürün tanıtımları ve satışları, makyaj uygulamaları ve sektör liderlerinin verdiği eğitimlerle her geçen yıl daha fazla sayıda profesyonel makyaj sanatçısı ve bu alanda eğitim alanların kendilerini muhakkak gitmek zorunda hissettikleri bir etkinlik haline dönüştü. 

2002 yılında Avrupa’da ilk kez Londra’da düzenlendi. Daha sonra 2009 yılında Toronto’da, 2010 yılında Vancouver’da, 2011 ‘de Sydney’de gerçekleştirildi. En geniş kapsamlı olanlardan IMATS New York 2011 yılından itibaren organize edilmeye başlandı. Günümüzde her yıl düzenli olarak 6 farklı şehirde gerçekleştiriliyor: Los Angeles, New York, London, Vancouver, Sydney, Toronto ve Atlanta.

Makyaj Müzesinde daha önce eserleri sergilenmiş olan The Stan Winston Studio, Mike Hill, W.M. Creations, Creative Character, KNB EFX Group, the Chiodo Bros., Creature Effects ve diğer pek çok makyaj tasarım ve uygulama stüdyosu eserleri aynı zamanda makyaj tekniklerindeki gelişmeleri de görme şansı yaratıyor. 

Diğer önemli organizasyon

Her yıl olduğu gibi bu yıl  da organize edilen yarışmalar, yetenekli makyaj sanatçıları ve fotoğraf sanatçılarının dikkat çekmesini sağlayacak.

#wbfestival2019: Temmuz’da Klagenfurt/Austria’da yeni dünya şampiyonları ödüllendirilecek ve amatörler için 12 ayrı katagoride yarışmalar düzenlenecek. 

Paris 7/8 Nisan, Leipzig 18 Mayıs, Kiev 25 Mayıs ön elemelerin yapılacağı şehirler.

YAZAR HAKKINDA
Doç. M. Sevtap Aytuğ
Gelişim Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV Bölümü // Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sahne Dekorları ve Kostümü Bölümü