Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Mars'ta DPA Microphones ile Ses Kaydı
Mars'ta DPA Microphones ile Ses Kaydı
06.02.2019 15:26

NASA’nın Mars 2020 Rover uzay aracı kırmızı gezegene 2021 yılının Şubat ayında inecek. Uzay gemisi Mars atmosferine girdiğinde ve yüzeyine indiğinde görüntü ve ses alabilecek. Mars’tan ilk kez ses kaydetmek için Mars 2020 Rover uzay gemisi bir dizi DPA Microphones aygıtıyla donatılacak.

DPA d:dicate 4006 tümyönlü mikrofon yüksek kaliteli ses yakalarken, MMA-A dijital ses arabirimi sesleri kaydedip USB bağlantısı yoluyla bir bilgisayara göndermek için kullanılacak. Her iki mikrofon da ultra saydam ön yükselteçler olarak davranacak MMP-G modüler aktif kablolarla bağlanacak. Mars 2020 Rover uzay gemisi halen NASA’nın Pasadena’daki Jet Propulsion Laboratory’de monte ediliyor ve DPA ürünleri araca 2019 başında kurulacak. 

DPA ürünlerinin yoğun ortamlardaki performansı ve endüstri standardında haberleşme arabirimleri sağlaması sayesinde JPL’den bu ihaleyi kazandı. DPA mikrofonları uzay yolculuğunun aşırı koşullarına dayanıklı, az yer kaplıyor ve bir USB arabirimiyle bilgisayara bağlanabiliyor. Ürünlerin uzaya çıkacak olması, DPA ürünlerinin kalitesinin ve sorunsuz çalışmasının bir göstergesi.

Yedi ay sürmesi beklenen Mars yolculuğu sırasında Mars 2020 Rover uzay gemisi -100 derecelere düşen aşırı sıcaklıklara, atmosfer içi ve dışı basınçlara ve bir roketin içinde seyahat etmenin yarattığı titreşimlere maruz kalacak. Uzay gemisinin tasarım ekibi, uzay gemisi gövdesinin içerisine MMA-A arabirimini monte etmek için özel bir kasa tasarladı, ve JPL/NASA ile birlikte DPA Ar-Ge ekibi Mars 2020 Rover’ın dışına vidalanacak özel bir MMP-G yükselteç kasası yarattı. Mikrofon sayesinde halk, projenin mühendisleri ve bilim insanları Mars 2020 Rover gezegenin yüzeyine inerken sesleri duyabilecekler. 

DPA Microphones ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 227 34 54 numaralı telefondan Elit Işık Ses Teknolojileri’ni arayabilirsiniz.