Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > “Aslı Gibidir “ Filmi ve Karakter Yaratımı
“Aslı Gibidir “ Filmi ve Karakter Yaratımı
23.02.2019 12:38

Aslı İnandık ‘ın sekiz ayrı karakteri canlandırarak başrolünü oynadığı filmde, oyuncunun karakter yaratımında Ceylan Atınç destek olmuş. Ancak filmde bu karakterlerin oyuncu üzerinde makyaj uygulamaları ile canlandırılmasını sağlayan makyaj sanatçısının adına rastlamak ne yazık ki mümkün olamıyor. 

Yıllardır afişte afiş tasarımcısının da adı yazılsın, özellikle korku filmlerinde afişte makyaj uygulamasına yer verilmesine rağmen makyaj sanatçısının adı neden yazılmıyor diye eleştiri getirirken, sekiz ayrı karakterin canlanlandırıldığı böyle bir filmde karakterlerin yaratılmasının en büyük destekçisi makyaj sanatçısının adının yer almaması ve görmezden gelinmes,i üzüntü verici. 

Aslı Gibidir” filminin yönetmeni Ali Yorgancıoğlu. Yapımcılığını Hann Medya’nın yaptığı filmin sanat yönetmeni ise Levent Vehbi Uysal.Senaryosu Evren Erdoğan, Ayşe Balıbey Tanıl ve Bener Karaçer tarafından yazılan filmde oyuncu olarak Nazlı Tosunoğlu, Tuna Orhan, Ayten Uncuoğlu, Ahmet Olgun Sünear, Toygan Avanoğlu, Enis Arıkan ve Seda Türkmen de rol almış. 

Yaratılan karakterler incelendiğinde, yaşlandırma makyajı gibi plastik makyaj uygulamaları da dikkat çekiyor. Aslı İnandık’ın önce bir sosyal medya fenomeni olarak, daha sonra da Güldür Güldür Showda canlandırdığı karakterler, makyaj kullanımının oyuncunun performansını nasıl artırdığının örnekleri olarak, ülkemizde makyaj sanatının gelişmesine de katkı da bulunacaktır.

Kaynakça; 
YAZAR HAKKINDA
Doç. M. Sevtap Aytuğ
Gelişim Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV Bölümü // Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sahne Dekorları ve Kostümü Bölümü
En Çok Okunanlar
Dergi