Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Panasonic VariCam LT ile BBC Belgeseli
Panasonic VariCam LT ile BBC Belgeseli
28.07.2017 12:32

Serbest çalışan ve BBC Natural History Unit için çekimler yapan kameraman Graham Macfarlane, Kenya’dan Japonya’ya kadar çeşitli ülkelerde Panasonic VariCam LT ile çalışmayı tercih etti. Tedarikçisi VI Rental Bristol olan Elephant Family & Me belgeselini, usta kameraman Gordon Buchanan sundu.

Macfarlane (Wild Thailand, Deadly 60, Planet Earth Live) Panasonic VariCam LT kamerayı elde kullanarak Kenya’daki 13.000 metre karelik Tsavo Ulusal Park’ta öksüz kalmış bir fil sürüsünü izledi. Yılların doğa tarihi yapımcılığı deneyimi sayesinde VariCam’i zaten tanıyordu: “Orijinal VariCam’leri kullandım ve adeta bombaya bile dayanıklılar. Görüntüler güzeldi ve konu VariCam LT olunca Panasonic’ten beklentim yine yüksek olur.

Japonya’da yaşayan  Bristollu Graham Macfarlane ana ISO ayarı olarak 800 kullandı ama günbatımı gibi bazı sahnelerde Panasonic VariCam LT’nin 5000 ISO ayarını da kullandı.

Macfarlane “LT’nin kendi ağırlığı iyi, ama kullandığımız lensler oldukça ağırdı ve kullanımı epey etkiledi. Yine de bence kamera omuzda iyi dengelendi” dedi.

Doğa tarihi çekilen kameraların dünyanın çeşitli bölgelerindeki zorlu koşullara dayanıklı olmaları gerekiyor. Macfarlane: “LT’nin vizörü bugünkü Super 35 kameralar arasında en iyilerden birisi.”

“Bugünlerde 4K çözünürlükte odaklama yapmak can sıkıcı bir iş, bu nedenle çok zaman alıyor. Panasonic VariCam LT ile odaklama çok net ve kullanışlı. Son zamanlarda kendime satın almayı düşündüğüm tek kamera.”

Kamerun’daki şempanze çekimlerinde Macfarlane LT kamerayı nemli bir ormanda kullandı. Kalın ağaçların yarattığı karanlık ortam nedeniyle VariCam seçildi. Ağaçların gölgelediği ormanda kameranın ISO ayarı sayesinde şempanzeler görünür olarak kaydedildi.

Macfarlane kısa bir dinlenme sürecinden sonra BBC kanalına çekilecek Springwatch Japan üzerinde çalışmak için Japonya’ya döndü. Ülkede kiraz çiçeklerini açmasıyla renklenen doğayı ve Hanami adlı çiçek izleme geleneğini çekti.

“Bazı koşullarda sürekli ayar yapmak zorunda kalmadığınız bir kamera istersiniz. Sadece izleyicilerin evlerinde görecekleri ve vizördekiler üzerinde yoğunlaşmak istersiniz, ve Panasonic VariCam LT bunu sunabiliyor.”

Panasonic ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0216 425 17 00 numaralı telefondan Başarı’yı arayabilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.