Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Rudaw TV’ye Sanal Stüdyo Kurulumu Ateksis’ten
Rudaw TV’ye Sanal Stüdyo Kurulumu Ateksis’ten
23.08.2017 09:56

Irak’ın Erbil kentinde bulunan ve bağımsız bir medya grubu olarak faaliyet gösteren Rudaw TV, sektördeki gelişmeleri takip ederek son teknolojik ürünlerle yayıncılık politikasını sürdürmeyi amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda geçtiğimiz günlerde kanalın Erbil’de bulunan merkezinde Ateksis “Sanal Stüdyo Sistemi” kurulumunu gerçekleştirdi. Kanalın isteği üzerine, 6m en 4m boyunda ve 3,5m yüksekliğe sahip yeşil arka dekor, 2 pedestal (stüdyo tipi) ve 1 jimmy jib’den oluşan 3 kameralı bir sanal stüdyo sistemi kuruldu. 2 adet stüdyo tipi kamera sistemi için X,Y ve Z bilgilerini verebilen Vitec Quattro SE Pedestal, Vector 430i kamera kafası, VRi Box, ve Pan-bar takılabilir PDA seti kullanıldı.

Her yöne hareket edebilen özelliği ile bir kamera sayesinde çok farklı noktalardan çekim yapmaya imkân sağlayan bir adet jimmy jib için Stype kiti kullanılmış olup, böylelikle koordinat bilgilerini, sanal stüdyo merkezi işlem birimine iletmesi sağlandı.

Stüdyo içindeki yeşil arka alan için ProCyc firması ürünü olan System 3EZ köşe ve L (2 köşenin kesiştiği ortak nokta) bağlantı panelleri ve özel yeşil duvar boyası ve yer için özel yapım yeşil PVC yüzey kaplaması yapıldı. Sanal stüdyo sahne tasarımları için AVID 4Designer yazılımı kullanıldı. Avid Proset, VRi Box ve Stype’dan gelen konum ve zoom değerlerini işleyerek 4Designer ile tasarlanmış olan sahne görüntüsünü oluşturuyor. Oluşturulan görüntü, Avid Infuse (chorama key) yazılımı ile kameradan gelen görüntünün arkasındaki yeşil zeminin yerine konuldu.

Stüdyo içinde yeni dijital triaks teknolojisine sahip 3 adet Sony HXC-100 kamera ve video ve geniş formatlı Canon servo lensler kullanıldı. Kurulum sonunda, tüm stüdyo çalışanlarına Ateksis tarafından eğitim verilerek, sistemler hakkında bilgilenmeleri sağlandı.

Projede kullanılan ürün ve çözümler hakkında ayrıntılı bilgi için 0216 425 99 66 numaralı telefondan Ateksis’i arayabilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.