Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Sony FS7 ve Atomos Ninja Flame Monitör ile Güneş Tutulması Çekimi
Sony FS7 ve Atomos Ninja Flame Monitör ile Güneş Tutulması Çekimi
29.08.2017 12:41

Yaşamınızda bir kez karşılaşacağınız bir anı yakalamaya çalışırken işi şansa bırakamazsınız. Josh Wiese ve ekip arkadaşları ABD’nin iki kıyısı arasında kalan tamamını kapsayan son yüz yılın ilk  güneş tutulmasını çekmeye karar verdiklerinde, epey araştırma ve donanıma ihtiyaçları olacağını biliyorlardı.

Harika sonuçlar kameramanı bile şaşırttı. Patronu ve kardeşi Jeremy Wiese ve meslektaşı Prestin Apsley ile birlikte çalışan Wiese, izlenimlerini aktardı: “Kaydediciye bakarken ilk olarak güneşin etrafındaki halkayı gördüm. Tam tutulma gerçekleştiği an güneş filtresini çıkardım ve ekranda gördüklerim nefesimi kesti. Çekmeye çalıştım ama hayal edebileceğimden daha da nefes kesiciydi.” Üçü genellikle enerji endüstrisi için işçilere eğitim veren Northwest Lineman College için eğitim ve pazarlama videoları hazırlıyorlar.

Ekip bir Sony FS7 kamera, Atomos Ninja Flame kaydedicili monitör, ve uzatıcı ile 1200mm olan kiralık bir 600mm Nikon lens kulandı. Düzgün pozlamak ve cihazlarını zarar görmekten korumak için özel bir beyaz ışık güneş filtresine de gereksinim duydular. FS7 ile saniyede 24 kare hızında 4K çözünürlükte çekim yapıp aynı anda Ninja Flame’e Prores 422 formatında kaydederek, iki kopya ile garantili çalıştılar. Tedbir olarak bir jeneratör de bulundurdular.

Wiese: "Güneş kare içerisinde oldukça hızlı hareket ediyordu, bu nedenle tam tutulma sırasında kareyi tekrar ayarlamak zorunda kaldım. Sachtler tripod kullanmamıza rağmen o kadar uzun bir lensle kameranın herhangi bir yerine dokunmak sarsıntıya yol açacaktı.” Bir gün önceki deneme çekiminde Ninja Flame kullanmadı ve güneşi bulup takip etmenin onsuz ne kadar zor olduğunu gördü.

İkinci şanslar olmadığı için pozlama da kritik öneme sahipti. Ninja Flame’in dalga şekli ve zebra araçları sayesinde Wiese tutulma sırasında doğru pozlama yapabildi. Kaydedici hiçbir şeye dokunmadan aşırı pozlamasız çekim sağladı.

Güneş tutulması neredeyse tamamen karanlık olsa da, Atomos 1500 nit yüksek parlaklıklı ekran çok işe yaradı: “Hava karardıkça ekranı görmek kolaylaştı. Parlak güneş altında bile 5 metreden rahatça görülebiliyordu. Bir şey almak için arabaya gidip gelirken bile her şeyin kare içerisinde olduğunu görebildim.

Ekip Payette’nin güneyindeki çıkmaz yol üzerinde yer alan sessiz bir noktada karar kılmadan önce tutulmayı en iyi çekebilecekleri yeri bulmak ve planlamak için iki hafta harcadı.

Atomos ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0216 418 11 02 numaralı telefondan Videodist’i arayabilirsiniz.