Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > FIFA Sanal Ofsayt Çizgisi İçin EVS Xeebra’yı Sertifikayla Onayladı
FIFA Sanal Ofsayt Çizgisi İçin EVS Xeebra’yı Sertifikayla Onayladı
20.12.2019 17:48

Yayın ve yeni medya prodüksiyonlarına yönelik canlı görüntü teknolojileri sağlayan EVS, yapay zekâ (AI) destekli ofsayt çizgisi teknolojisiyle FIFA’nın Quality Programme for Virtual Offside Lines (Sanal Ofsayt Çizgileri İçin Kalite Programı) adlı programını başarılı bir şekilde tamamladı. VOL (Virtual Offside Lines) için FIFA’nın verdiği kalite standardı sertifikası, EVS çözümünün hatasızlığını ve tutarlılığını vurguluyor.

EVS’nin katıldığı, LaLiga kulüpleri Getafe CF ile CD Leganes ev sahipliğinde gerçekleştirilen iki bağımsız test etkinliğinde hem ofsayt çizgisinin 2D konumlandırılması hem de oyuncuların beden konumlandırılmaları denendi. Ofsayt çizgisinin doğruluk düzeyini belirlemek için iki adet kamerayla kırk farklı maç koşulunda her durum test edildi.

Bu VOL sertifikası EVS’nin ofsayt çizgi teknolojisinin belli standartlar setini karşıladığını ve ofsayt çizgisini hassas bir şekilde belirlemekteki karmaşıklıkla başa çıkabildiğini onaylıyor. Bu teknoloji EVS’nin çok kameralı gözden geçirme sistemi Xeebra ile tam bütünleşik olduğu için, EVS gelecekte FIFA’nın ve VAR (Video Assistant Referee) içeren ofsayt çizgili diğer liglerin ve federasyonlarının ihalelerine başvurabilecek.

Xeebra sistemi EVS’nin VIA Mind yazılımının sağladığı otomatik öğrenme teknolojisini kullanarak maç sahasını otomatik olarak ölçüp kalibre ederken, çok kameralı gözden geçirme özelliği sayesinde kullanıcılar maçlar sırasında VAR işlemleri için bir ofsayt çizgisi görüntüsü bindirebiliyorlar. Yapay zekâ destekli kalibrasyon herhangi bir maç öncesi kurulum ayarı veya ek aygıt kurulumu gerektirmiyor; canlı yayın kamera sinyallerinden gelen görüntüleri kullanarak zaman kazandırıyor ve en yüksek doğruluk ve hassasiyet düzeyini garantiliyor.

EVS Ürün Müdürü Stéphanie Dessart şunları söyledi: “Ofsayt kararları futbol maçlarının sonuçlarını belirleyici olabildiği için Xeebra sistemimizin çizdiği ofsayt çizgisinin mümkün olduğu kadar hatasız olması son derece önemli. Kamera açılarındaki kısıtlamalar, ofsayt sayılan vücut kısmının yüksekliği, sahanın eğim derecesi gibi birçok etkenin hesaba katılması gerekiyor. FIFA’nın verdiği bu sertifika Xeebra’nın bu zorluklarla başa çıkabildiğini, yüksek doğruluk ve aynen tekrarlanabilirlik gereksinimlerini sürekli ve tutarlı bir şekilde karşıladığını kanıtlıyor.

EVS ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0216 413 50 00 numaralı telefondan Arttek’i arayabilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.