Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Yeni Sony Kameralar ve Adaptörler
Yeni Sony Kameralar ve Adaptörler
20.12.2019 18:05

Sony iki yeni kamerasını sunuyor: 4K 2/3 tipi 3 çipli CMOS sensör sistemli PXW-Z750 XDCAM omuz kamerası ile yeni geliştirilen tam kare sensörlü FX9 E-mount değiştirilebilen lensli kamera. Yeni IP genişletme adaptörleri HDCE-TX30 ve HDCE-RX30, var olan HDC serisi SDI sistem kameralarını SMPTE 2110 arabirimli IP yetenekli kameralara dönüştürmeye yönelik.

PXW-Z750 kaydedicili kamera belgeseller ve maç öncesi, maç sonrası çekimler, söyleşiler, hayran deneyimi gibi spor uygulamaları için ideal. Sony aynı anda iki farklı çözünürlükte kayıt yapabilen bu kameranın HD veya UHD, HDR veya SDR prodüksiyonlar üzerinde çalışan tüm yayıncılardan ilgi göreceğini tahmin ediyor.

Birçok spor belgeseli geniş format sensörlü kameralarla çekiliyor olsa da, FX9 işin daha yaratıcı tarafına hitap eden bir kamera. Bu bağlamda FX9’a eklenen otomatik odaklama sistemi, operatörler için önemli bir yardımcı olacak.

İnsanlar çoğunlukla bulut ortamıyla çalışmak istiyorlar. Sony her türlü kayıt aygıtı ile bulut, özellikle de Sony Ci Media Cloud arasında çalışmak üzere Ci Relay aracını sunuyor. Bu sistem kodlama sorgu klasörlerine (watch folder) dayanıyor; sorgu klasörüne gelen her içerik doğrudan bir Ci çalışma alanına güvenli bir şekilde kaydediliyor, öte yandan bir yapımcının telefonunda hemen gözden geçirebileceği bir proxy sürümüne kod dönüşümü de yapılıyor.

Yeni IP genişletme adaptörleri HDCE-TX30 ve HDCE-RX30, hemen her türlü kamerayı bir IP kamerasına dönüştürebiliyorlar. Bugün CCU’larda IP yeteneği olması karma ortamda çalışanlar, SDI’dan IP’ye geçiş aşamasında olanlar için iyi. Ama zaten tamamen IP’ye geçmiş olanlar veya uzaktan yapım isteyenler, özel amaçlı yeni ürünlerle kameradan doğrudan 2110 uyumlu çıkış alabiliyorlar. Bu uzak yapımlar için olduğu kadar, kaynakları daha esnek yerleştirmeye imkan verdiği için, tesis içi yapımlarda da kullanışlı.

Artık IP ile uzaktan yapımlar için yeniden yapılandırma kolaylaşıyor, ve bunlar teknoloji olarak sadece IP üzerinde değil, planlama katmanı üzerinde de oluyor; çalışma ortamına zeka ve “tak-çalıştır” kolaylığı getirilebiliyor. Bunun için 2110 ve NMOS standartları var, ardından bir yapılandırma katmanında aygıtlar hem keşfediyor hem de örneğin saniyede 50 kare hızda, 4K HDR çalıştırılabiliyor. Bu aşamada Sony’nin planlama ve düzenleme aracı Live Element Orchestrator yardımcı oluyor.

Sony IP sistemlerin uyarlanmasında kullanılan donanımların hızlandırılması ve değiştirilmesi yönünde Nevion ile işbirliği yapmaya başladı.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.