Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Şili Canal 13 TV URSA Mini 4K ve DaVinci Resolve Studio Kullanıyor
Şili Canal 13 TV URSA Mini 4K ve DaVinci Resolve Studio Kullanıyor
23.09.2017 10:08

Blackmagic Design, Şili’nin en büyük ikinci televizyon kanalı olan Canal 13’ün tutulan telenovela çekimleri için yayın kameralarını URSA Mini 4K’larla yenilediğini açıkladı. Yayın kurumu ayrıca kamera kontrolü için Blackmagic 3G-SDI Arduino Shield’i, kurgu ve renk derecelendirme için DaVinci Resolve Studio’yu ve format dönüştürme için de Teranex 2D işlemciyi kullanıyor.

Tutulan telenovela dizisi “Runaways”in yönetmeni ve baş yapımcısı olan Herval Abreu, daha sinematik ve sofistike bir görünümü denemek istediğinden telenovela için ilk etapta Blackmagic Design’ı kullanmayı önerdi. Canal 13’ün mevcut olan yayın ekipmanlarıyla sorunsuz çalışacak kameralara ihtiyacı vardı, ve yeni ürünleri ilave etmenin en kolay yolu, iş akışının belli aşamalarında bunları test etmekti.

İlk başta format dönüşümlerini yapmak üzere Teranex 2D Processor gibi Blackmagic Design ürünlerini kullanmakla işe başladık. Yapım zincirini etkilemeden mevcut altyapımızla bütünlük sağladı, ve sonuçlar inanılmazdı,” diye konuştu Canal 13 Teknik Projeler Şefi Hugo Terán. “Blackmagic Design’ın URSA Mini 4K kameralarını denemek istiyorduk, elimizde mevcut bulunan ekipmanlarla çalışmaya devam ederken görüntü kalitesi açısından arzu ettiğimizi yakalamayı sağlayıp sağlamayacağını görebilmemiz için aynı türden bir test uygulamamız gerekiyordu.

URSA Mini 4K kameraların doğru seçim olduğu konusunda Canal 13’ü ikna etmek için, bu kamerayla bir iki sahne çektik ve mevcut yayın kameramızla çekilmiş olan görüntülerle karşılaştırdık. URSA Mini 4K ile elde ettiğimiz çekimler tam da istediğimiz gibiydi; görüntü kalitesinde çarpıcı bir fark izledik, daha iyi kontrastlar, üstün görünüm ve renk ve daha net arka planlar. Ayrıca, kameranın mevcut ekipmanımızdan daha uygun maliyetli olması herkesi çok şaşırttı” diye ifade etti Hugo.

İlk başlarda ekibin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri stüdyo kameraları yerine tek başına kullanılan URSA Mini 4K kameraların kullanımına geçmekti. Kameranın kurulumunu kişiselleştirmek için bir çok seçenek vardı, ve ekip nihayet kamera kontrolünü optimize etmek için Blackmagic 3G-SDI Arduino Shield’den yana seçim yaptı. Ekip kısa bir süre içinde kameralara aşina oldu ve hemen sonuç almaya başladı. Bu başarılarının, kameranın kolay kullanımı ve sezgisel tasarımı sayesinde olduğuna inanıyorlar.

Canal 13 ayrıca post prodüksiyon boyunca da Blackmagic Design ürünlerini kullanıyor. Canal 13 müşterilerinin henüz 4K’ya geçiş yapmamış olması sebebiyle, yayın kurumu telenovela’ları HD’de çekiyor ve kare hızı oranını koruyarak progresif HD’den interlaced HD’ye aşağı dönüşüm yapmak için de Teranex 2D Processor’ı kullanıyor. Buna ilaveten Canal 13 renk derecelendirme ve bazı kurgu çalışmaları için DaVinci Resolve Studio’yu kullanıyor.

Renk uzmanı ve emekli post prodüksiyon uzmanı Robert Diaz “Runaways”ın renk derecelendirmesi için DaVinci Resolve Studio’yu kullandı. Robert, DaVinci Resolve Studio’nun özellikle çekim görüntülerine rötuş yaparken, renkleri ve ısıları ayarlarken ve orijinal malzemeyi güçlendirirken güç penceresi özelliğinin çok işe yaradığını belirtti. Robert çekim görüntülerini hızla ayarlamak, dengelemek ve özel efektler ilave etmek zorunda kaldığında, DaVinci Resolve Studio’nun kurgu özelliklerinden çok yararlandı.

“Runaways” Şili’de yayına girer girmez başarı sağladı, reytinglerde sık sık ikinci ve üçüncü sırayı aldı, ve dünya genelinde de bir internet fenomeni olarak yerini aldı. Telenovela Canal 13’ün internet sitesinde yayınladığı programlar arasında en üst sırada yer aldı ve 2016 yılında MIPCOM tarafından Latin Amerika’nın “en farklı televizyon programları”ndan biri olarak adlandırıldı. Mayıs 2017’de, Canal 13’ün tutulan televizyon dizisi “Soltera Otra Vez” veya “Single Again” in ikinci sezonu için çekimlere başladı ve yine Blackmagic Design ürünlerini kullandı.

Hugo “Tüm Blackmagic Design ekipmanlarımızla başardıklarımız gerçekten etkileyici. Yüksek dinamik aralığı sayesinde en küçük ayrıntıları yakalayan URSA Mini 4K’dan tutun DaVinci Resolve Studio ile tam kapsamlı bir post sisteme kadar hepsiyle, ekibimiz çok uzun zamandır arzuladığımız sinematik ve üstün görünümü yakalayabildi” diye sözlerini bitirdi.

Blackmagic Design ürünleri hakk›nda ayr›nt›l› bilgi için 0212 222 45 02 numaral› telefondan MediaCast’› arayabilirsiniz.