Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Cinegy Multiviewer 15’teki Yenilikler
Cinegy Multiviewer 15’teki Yenilikler
26.07.2020 10:58

Cinegy; 8K destekli Cinegy Multiviewer’in merakla beklenen 15. versiyonunu yayınladı.

Yeni Multiviewer; en son Microsoft işletim sistemlerinde güvenilir bir şekilde çalışmak için birçok hata düzeltmesine, performans optimizasyonuna ve uyumluluk geliştirmesine sahiptir ve endüstride yaygın olarak kullanılan en yeni teknolojileri ve protokolleri bünyesine katmıştır.

Dikkat çekici yeni özellikler:

  • 8K desteği
  • SRT kapsüllü IP giriş ve çıkışı akış girişleri
  • NDI çıkış modu desteği
  • Cinegy Encode
  • Yeni çoklu görüntü uyarıları/bildirimleri
  • Otomatik SMPTE Colorbar ve Pure Audio Tone algılama uyarıları
  •  Cinegy Event Manager bildirimi
  •  Multi-layout çıktı
  • Gelişmiş Half-height video girişi/çıkışı

8K Desteği: Cinegy’yi yakından izleyen hiçbiriniz için bir sır değil, Cinegy 2015’te IBC’de 8K ve ötesine geçti. Cinegy Daniel2 ; Nvidia Quadro M6000 kullanarak 280 fps’de 16K video kodunu çözebilen kodek bileşeni. O zamandan beri, optimize ederek ve kodeği yazılımlarının daha geniş ailesine entegre ederek daha ileri gittiler. Bu yöndeki araştırma Cinegy’ye ayrıca CPU’nuzda küçük bir yük ile büyük karmaşıklık görevini kırabilen güçlü bir GPU sunmak için bilgi ve deneyim sağladı. Cinegy Capture PRO ve Cinegy Air PRO sürümlerinin bir takibi olarak, Cinegy Multiviewer 15 de IP (SRT / RTP / UDP), SDI, NDI üzerinden 8K Desteği sunuyor.

8K kaynağının kodunu çözmek ve çıktıda bozulmamış bir kalitede kodlamak için gereken bir çözümün BT’ye harcanması için bir servet gerektirdiğini mi düşünüyorsunuz? Peki, iyi bir altyapı ve bant genişliği ile güçlü bir CPU ve bunu gerçekleştirmek için piyasada yaygın olarak bulunan birkaç Nvidia GPU birimi, bu probleminizi oldukça düşük bir bütçeyle çözebilir.

SRT Kapsüllü IP Giriş ve Çıkışı: Yıllardır yayıncılık dünyası, sinyalleri hareket ettirmek için açık ve güvenilir bir teknoloji beklemektedir. Sektördeki farklı firmalar tarafından çok sayıda girişimde bulunuldu, ancak hiçbiri bu gereksinimi karşılamaya SRT’den daha yakın değildi. Çok noktaya yayın kısıtlamaları ve sınırlamaları ile uğraşmayı unutun, gecikme ve güvenlik sorunlarını ele almaya çalışın ve piyasanın büyük oyuncuları tarafından sunulan tescilli teknolojiler için ödeme yapmayı unutun. SRT tüm bu zorluklara kolay, ücretsiz ve açık bir cevaptır. Sinyallerinizi genel İnternet üzerinden iletmeniz gerekiyor ve SRT bunu kolaylaştırıyor. Akışları Azure veya AWS bulut dağıtımınızdan çekmeniz veya devam eden canlı etkinlik kapsamını izlemeniz gerekir - SRT, akışların önemli bir paket kaybı olmadan izleme tesisinize bozulmamış bir kalitede gönderilmesini sağlar. Akışları tesisinizde taşımanız mı gerekiyor? - Ağır akışlar ve olağan operasyonel sorgular arasındaki yükü dengelemek için sadece sinyalleriniz için ayrı bir ağ kurmaya gerek yoktur - bunları bir SRT zarfına sarın ve müşterilerin gerektiğinde çekmesine izin verin.

NDI Çıkışı: Cinegy Multiviewer’ın önceki sürümlerinde yalnızca girdi üzerinde NDI protokolü desteği varken, sektörde giderek artan NDI çözümlerinin yaygınlaştırılması, NDI Çıkış Modu Multiviewer 15’te de, böylece sisteminize en esnek şekilde entegre edebilirsiniz.

Cinegy Encode: Peki, SDI çıkışı nerede?! Bildiğiniz gibi, “SDI ölmeli!” Cinegy’nin sloganı olmuştur ve bu konuda Cinegy kendine güveniyor ve inanıyor. Bununla birlikte, en muhafazakar endüstri oyuncularının donanımlarında SDI altyapılarını IP veya bulut çözümleriyle tamamen değiştirmeye hazır oldukları günler hala gelecekte bir yerlerde. Sloganlarına sadık kalarak, Cinegy Multiviewer’in çıkış seçeneği olarak eski SDI yerine daha güncel teknolojilerle çok daha iyi olduğuna inanıyorlar. 

Bir SDI çıkış seçeneğine sahip olmak için yapmanız gereken tek şey Cinegy Encode. Cinegy playout sistemine aşina olanlar, Cinegy Air PRO motorunu hemen tanıyacaktır, ancak bu durum bundan daha basit . En iyi sonuçları elde etmek için, kodlama motorunuzu Multiviewer sunucunuza kurun ve Multiviewer’ınızı paylaşılan (Shared) RAM cihazına çıkış yapacak şekilde yapılandırın. Aynı makinede olan Cinegy Encode, CPU’nuzda ihmal edilebilir yük ve sıfır gecikme ile RAM’den gelen sinyale erişecektir.

Yeni Çoklu Görüntü Uyarıları/Bildirimleri: Arkasındaki algılama algoritması, sorun yaşayan bir kanalı hızlı bir şekilde algılayacak ve bildirim eklentilerinizi seçilen uyarı önem türüne göre tetikleyecektir. Pure Audio Tone  ayarlanabilir parametrelerle algılama, ses dünyasında aynı sorunun semptomlarını yakalamak için ayarlanabilir.

Cinegy Event Manager Bildirimi: Bildirim eklentileri söz konusu olduğunda, eklenen, dikkatinizi çekebilecek küçük bir özellik de var. Multiviewer uyarıları artık farklı donanım ve yazılım birimlerinin bir listesiyle tümleştirmek için komutları tetikleyebilir.

Multi-Layout Çıktı: Sizin için daha esnek hale getirmek amacıyla, farklı çıktı türlerinde 20’ye kadar çeşitli düzen çıkışı sağlanabiliyor. Bu şekilde, MV’de bulunan her çıkış türüne ayarlanmış farklı kaynak oynatıcılarla tesisinizdeki farklı hedeflere bir mozaik teslim edebilirsiniz. Kısayol tuşlarını veya Multiviewer web kontrol API’sını kullanarak, “Otomatik” in belirli bir sayfa yerine düzen numarası olarak ayarlandığı tüm çıkışlarda düzen “sayfaları” arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz.

Gelişmiş Half HD Video Girişi / Çıkışı: Çeşitli farklı kaynak türleri var ve bunları ele alma yollarını optimize etmek mi istiyorsunuz? - Bunu yapmanın bir yolu, güçlü bir CPU ve birkaç GPU ünitesine sahip bir canavar makinesi inşa etmektir, bu yükü porsiyonlar halinde taşımaya hazır bir grup yedek sunucunuz olabileceği göz önüne alındığında, pahalı olabilir ve bu kadar verimli olmayabilir. Öyleyse, neden bunları birkaç sunucu arasında bölüp birleştirilmiş bir düzende çıkmalarına izin vermiyorsunuz?

Bu şekilde, tüm ağır kaldırma işlemlerini yeteneklerine bağlı olarak birkaç Multiviewer sunucusu arasında dağıtabilecek ve birleştirilmiş düzeni kodlamaya özen göstermek için sadece bir tane bırakabileceksiniz. Örneğin, SDI kartı olan bir sunucu SDI girişleriyle ilgilenir, MPEG2 kaynakları güçlü CPU’lu bir makine tarafından işlenirken, H.264/265 kaynaklarının tümü, iyi bir GPU birimi olan bir sunucuya gönderilebilir çıktı düzenini kodlamak için de kullanılabilir.

Daha önce böyle yükleri alt bölümlere ayırma yeteneğine sahiptiniz - ancak her zaman 16:9 standart çıkışta çıktı almanız gerektiğinden, yüklemenizi bölmeye karar verdiğinizde, doğrudan çeyreklere atlamak zorunda kaldınız. V15 ile, Cinegy görüntü ölçekleme mekanizmalarıyla uğraştı ve MV çıktıları ve girişlerine yarım yükseklikte çerçeve boyutları sundu.

Bu, yardımcı Multiviewer’ınızı bir ana Multiviewer’da 4K çıkış düzeninizin özel bir yarısını doldurmak için 3840x1080 boyutunda 16 oyuncu düzenini iletecek şekilde yapılandırmak gibi bazı düzgün kesmeleri yapmanızı sağlar. Bu şekilde, ana Multiviewer’daki bazı kaynakları yedekleyebilir ve 16 yerine yalnızca bir akışı (Aux MV çıkışı) çözmesine izin verebilirsiniz.

Cinegy ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0216 425 99 66 numaralı telefondan Ateksis’i arayabilirsiniz veya info@cinegy.com.tr adresine yazabilirsiniz.