Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Azercosmos, Güçlü Rakiblerin Olduğu Uydu Yayım Pazarında Rekabete Dayanıklı Hizmet Vermekte
Azercosmos, Güçlü Rakiblerin Olduğu Uydu Yayım Pazarında Rekabete Dayanıklı Hizmet Vermekte
22.09.2020 20:19

Geçtiğimiz günlerde Azercosmos’un Azerspace Ticari Grubunun Başkanı Yolcu Hasanov ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Ve Azercosmos’da yaşanan yeni gelişmeler konusunda bilgi aldık.

  • Günümüzde gerçek “görünmez bir düşman” olarak kabul edilen COVID-19 virüsüne karşı mücadelede uyduların rolü ne kadar önemli olduğunu düşünüyorsunuz?

COVID-19 salgınının hala devam ettiği bir dönemde telekomünikasyon uyduları, dünyanın farklı coğrafi bölgelerindeki insanlar arasında iletişim kurmak için son derece önemlidir. Bildiğimiz gibi, kendini izole etme ve sosyal mesafe önlemleri bu dönemde her birimizin uyması gereken özel kurallardır. Hiç şüphesiz online olarak gerçekleşen tüm güncel çalışmalarımız, doğrudan iletişim - uydu kaynaklarının bize sağladığı imkanlar sayesinde gerçekleştirilmektedir. Bu pandemi sırasında, uydu hizmetlerinin dünyanın herhangi bir yerinde, özellikle kablo ağının olmadığı uzak bölgelerde veya iletişimin güvenilmez olduğu yerlerde yeri doldurulamaz.

Azercosmos da operatörü olduğu Azerspace-1 ve Azerspace-2 telekomünikasyon uydularının  aracılığıyla devlet ve özel sektör müşterilerine doğrudan uydu yayınları, ses, video, veri ve mobil iletişim hizmetleri sunmaya devam ediyor. Azercosmos, dünya çapında yaklaşık 30 ülkeye uydu hizmetleri ihraç etmektedir. Bu ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Türkiye, Fransa, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Nijerya ve Malezya bulunmaktadır. Genel olarak Azerbaycan’da hizmet sektöründe ihracatta Azerbaycan devlet ve devlet dışı şirketler arasında ilk sırada yer almaktadır.

  • Azercosmos’un uydu hizmet sektöründə hangi yenilikler var?

Mevcut tesislerimize ve hizmet altyapımıza dayanarak yeni hizmetlerimizin oluşturulması ve genişletilmesi için çalışmaya devam ediyoruz. Yeni data projeler ile hizmetlerimizin coğrafyasını genişletmeyi, yeni ticari ortaklıklar ve anlaşmalar kurmayı hedefliyoruz. Yakın zamanda Azercosmos’un Doğrudan Alım İstasyonunun (DRS) ticari kullanımı üzerine yeni bir proje başlattık. Bu proje sayesinde Doğu’nun Batı ile buluştuğu Avrupa ve Asya arasındaki benzersiz konumunda operatörlerin kendi yüzey istasyonlarına sahip olmadan Alçak İrtifa uydularına doğrudan erişmesine ve anında veri indirme işlemleri yapılıyor.

Artık faaliyet döneminin 9. yılında olmasına rağmen, Azercosmos yeterince  güçlü rakiblerin olduğu uydu yayım pazarında rekabete dayanıklı hizmet göstermektedir. Azerspace-1 (46˚ Doğu) ve Azerspace-2 (45˚ Doğu) uydularının iyi konumlu orbital pozisyonda  yerleşmesi, Azercosmos’un güçlü stratejik işbirliği, işlevsel olması ve müşteri memnuniyetini ön planda tutma prensipleri ile faaliyet göstermesi uluslararası pazarda hedeflerimizi genişletmeye imkan sağlıyor. Azerspace-1 ve Azerspace-2 uyduları geniş kapsama alanına sahip olduğundan VSAT sistemleri için de idealdir. 

Bugün uzay sektörünün önde gelen firmalarıyla görüşüyor, çeşitli özel işletmeler ve start-up’larla yakın ilişkiler kuruyoruz. Ülkemiz için de yeni projeler sunuyoruz. 2023’te Bakü’de düzenlenecek 74. Uluslararası Astronotik Kongresi, Azerbaycan’a dünya uzay topluluğu içindeki işletmeleri tanıtmak için mükemmel bir fırsat sağlayacak. 

  • Pandemi sonrası dönemde uydu endüstrisinin durumu hakkında neler söyleyebilirsiniz? Pandemiden sonra işin odak noktası sizce ne olmalıdır?

Küresel uydu endüstrisinde aktif bir oyuncu olmak ve statümüzü korumak için iş hedeflerimizi daha uzun süre planlamamız gerekiyor. Uydu hizmetlerinin ve çözümlerinin sağlanmasının oldukça zaman ve emek gerektiren uzun bir süreç olduğu bilinmektedir. Mevcut küresel etkinliklerin, sergilerin ve konferansların iptali veya belirsiz şekilde ertelenmesi, uydu operatörlerinin mevcut müşterilerle olduğu kadar yeni potansiyel müşterilerle canlı iletişim kurma fırsatlarını da engelliyor. Bu da salgın sonrası uydu hizmetleri sektöründeki gelirleri olumsuz etkileyecek diye düşünüyoruz.

Hiç şüphesiz dünyamızın bu dijital çağında uydu teknolojisinin, bilgi hizmetlerinin ve telekomünikasyon uydularının çözümlerinin rolü çok önemlidir. Sosyal olarak izole edilmiş kişiler, telekomünikasyon uyduları ve kesintisiz çözümler aracılığıyla İnternet’e bağlanabilir, yerel, bölgesel ve küresel olaylar hakkında bilgi sahibi olabilir.

  • Türk pazarıyla ilgili çalışmalarınız konusunda neler söylemek istersiniz? İstediğiniz ilgi ve desteği bulabiliyor musunuz? Türkiye’ye özel projeleriniz var mı?

Öncelikle belirtmek isterim ki, Azerspace-1 ve Azerspace-2 uyduları Türkiye ve komşu ülkelerinde en yüksek sinyal kalitesine sahiptir. Türkiye kapsama alanında daha küçük antenlerle uplink olanağı sağlanmaktadır.

Azercosmos, dünya çapında yaklaşık 30 ülkeye uydu hizmetleri sunmaktadır ve bir çok uluslararası uydu operatörleri ile geniş işbirliği yapıyoruz. 

Azercosmos, Türkiye’nin önde gelen dijital televizyon yayın platformları ile işbirliği genişletiyor. Azercosmos, Türkiye, Orta Doğu, Avrupa, Kuzey Afrika ve Güney Afrika’yı kapsayan bir coğrafyada ister Ku, isterse de C frekans bandında sayısal televizyon, geniş bant internet hizmetleri sunmakta devam ediyor.

Müşterilerimize hizmet vermekte olan mühendislerimizin çok iyi düzeyde Türkçe, İngilizce ve Rusça konuşabilmeleri ve birçok çalışan mühendislerimizin Türkiye’de lisans ve yüksek lisans eğitimi alması ilginin artmasına neden olmuştur. 

Türkiye’de karasal yayın yapan televizyon ve radyoların yayınlarını Azerspace-1 ve Azerspace-2 uydularına taşımak için Türkiye’de teleport hizmetleri sunmaktayız.  Aynı zamanda uydularımız üzerinden Türkiyede yayınlanan televizyon ve radyo kanallarının Afrika bölgesinde Azerspace-1 uydusu üzerinden yayınlamak için işlerimiz hızla devam ediyor. 

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.