Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > ARRI Orbiter Çocukları Aydınlatıyor
ARRI Orbiter Çocukları Aydınlatıyor
21.12.2020 16:32

Fotoğrafçı Thomas Kierok korona pandemisinin çocuklar üzerindeki etkilerini vurgulayan Corona Art Kids adlı projesinin aydınlatması için ARRI Orbiter ve SkyPanel’leri tercih etti. 

Korona virüs hastalığı virüsü COVID-19 ve dünya çapında salgını 2020 yılının çoğunda bambaşka konular tartışılmasına neden oldu. Yaşamlarımız ve çocukların yaşamları çok etkilendi. Birçok insan toplumumuzun genç bireylerinin tarihin bu benzersiz dönemiyle nasıl başa çıktıklarını merak ediyor. Virüsle ilgili duyguları, deneyimleri, görüşleri nasıl? 

Profesyonel portre ve iş fotoğrafçısı Thomas Kierok, en son projelerinden birinde lensini çocuklara yönelterek bu sorulardan bazılarını yanıtlamak istedi. Bir fotoğraf projesi olan Corona Art Kids, 4 ile 17 yaş arasında çocuklar ve gençlerin son deneyimlerini öne çıkarıyor. Virüsün hızla yayılması nedeniyle yüz maskeleri çocuklar için bile günlük yaşamın bir parçası haline geldi. Kierok projesinin kahramanlarından yazı ve resimlerle kendi maskelerini tasarlamalarını istedi, hatta bazıları bu süreçte yüzlerini boyadılar. Bu yöntemle Kierok çocukların bugün yaşadıkları zorlukları açığa çıkaran samimi bir duygular, sözcükler, resimler ve renkler koleksiyonu elde etti. Bu görseller, yaşadığımız zor dönemde insan deneyimlerinin çok kişisel birer yansımaları.

Thomas Kierok bu benzersiz ve güçlü görseller koleksiyonunu, Berlin’deki Prenzlauer Berg stüdyosunda ARRI Lighting’in yardımıyla çekti. ARRI’nin en son LED ışık kaynağı Orbiter, çok geniş çeşitlilikte uygulamalarda farklı türlerde görevleri yerine getirmek için üretildi. Orbiter fotoğrafçılık için kesintisiz aydınlatma gereksinimini yerine getirirken, sert gölgelerden yumuşak ışıklara kadar istenen çıkışları sağlıyor. Orbiter sayısız renk olanağı da sunuyor ve hızla, kolayca ayarlanabiliyor. 

ARRI’nin Fotoğrafçı Thomas Kierok ile Orbiter ile deneyimi ve bu özel proje hakkında gerçekleştirdiği söyleşiden bazı noktalara bakalım.

  • Bize ortamdan ve genel aydınlatma gereksinimlerinden bahseder misin?

“Çekimi Berlin’deki karanlık stüdyomda yaptım. Orbiter’i ana ışık kaynağım olarak kullanabildim. Fotoğraflarımı neredeyse zemine kadar alçakta duran Orbiter’in arkasından çektim. Işık doğrudan ortadan ve çocukların yüzlerinin biraz altından geliyordu. Arka ışık olarak ARRI SkyPanel’ler ve nötr beyaz ışıklarını kullandım. Kenarlarda ise iki adet renkli Fresnel nokta ışıktan yararlandım. 

  • Çekim sırasında Orbiter’in hangi özellikleri sizin için önemliydi ve neden?

Orbiter’in çocukların gözlerinde yarattığı yansımayı beğendim. Orbiter hem yumuşak hem de doğrudan bir ışık çıkışı veriyor ve size şunu söyleyeyim, çok parlak olabiliyor! Bu aydınlatma aygıtının çok yönlülüğü muazzam; farklı renk modları renkleri, net ve kusursuz tonları değiştirmeyi kolaylaştırıyor. 

  • Sizi şaşırtan bir şey oldu mu?

Renkli ışık ve parlaklıktan ve bunları gerçekleştirmenin kolaylığından etkilendim. Bir fotoğrafçı olarak flaş kullandığınızda farklı renkli folyolarla renkli ışık yaratmak çok emek gerektiriyor. Orbiter ile sadece bir buton ve bir döndürme yetiyor. Renklerin yoğunluğu da beni şaşırttı. 

  • Sizin açınızdan fotoğrafçılıkta Orbiter’in asıl avantajı nedir?

Kesintisiz ışık, kolay renk değişiklikleri ve özel yansımanın kombinasyonu. Flaşlı fotoğrafçılığın tam tersine, Orbiter kullanırken sonuçları ölçebiliyorum, ve Orbiter ile ince ayarlar çok daha kolay.

ARRI ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 358 45 20 numaralı telefondan Linka’yı arayabilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.