Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > DJI Goggles RE Drone Gözlük Takımı
DJI Goggles RE Drone Gözlük Takımı
30.11.2017 09:59

Sivil drone ve havadan görüntü çekim teknolojisi uzmanı DJI, DJI Goggles’ın drone yarışçılarına, havadan çekim meraklılarına ve uzaktan kumanda hobisi sahiplerine yönelik, zenginleştirilmiş bir modelini sunuyor. Yeni DJI Goggles RE (Racing Edition), yeniden tasarlanan metalik mat siyah siper ve kafa bandı ve en rahat kullanım için yüksek kaliteli kırmızı deri yastık ile yepyeni bir görünüme sahip.

DJI’ın geliştirdiği harici bir OcuSync Air ve kamera modülü, her türlü drone ve uçağın üzerine monte edilerek kullanıcılara DJI Goggles RE’yi gerçek zamanda ve kendi gözünden uzaktan kumanda (Fisrt- Person-View) etme imkanı veriyor. Akıcı, düşük gecikmeli, yüksek kaliteli görüntü, isteyen herkese drone arışı macerası deneyimi yaşama şansı sunuyor.

DJI OcuSync Air Unit adlı görüntü iletim modülüyle beraber kullanıldığında DJI Goggles RE 7 kilometreye kadar kumanda mesafesinden sadece 50 milisaniye gecikmeyle 2.4 veya 5.8 GHz dijital görüntü iletimi ile görüntüleme yapabiliyor. Modül çeşitli çok rotorlu ve sabit kanatlı uçaklarla uyumlu olup, 1280 x 960 HD iletimi, engelsiz iletimi sürdürmek için otomatik FHSS (Frequency-Hopping Spread Spectrum), 12 adede kadar seçilebilen iletim kanalına erişim gibi güçlü özeliklere sahip. En iyi kanal manuel olarak seçilip girişimden kaçınılabiliyor.

İki çift DJI Goggles RE veya fazladan bir Mavic Pro kumanda bağlanarak, izleyiciye DJI Goggles RE’den pilotla aynı görüş açısı sağlanabiliyor ya da bir Mavic Pro kumandaya bağlandığında bir akıllı aygıt ile izlenebiliyor.

DJI Goggles RE ile uyumlu harici kamera modülü DJI OcuSync Camera, diğer sabit kanatlı ve çok rotorlu hava araçlarına da monte edilebiliyor. 1/3 inç sensörlü OcuSync Camera, piyasadaki analog FPV gözlüklerin çoğundan daha yüksek çözünürlük sağlıyor. Küresel deklanşörü, yüksek frekanslı titreşimden kaynaklanan yatay kamera hareketinde dikey nesnelerin yamulması (Rolling shutter) etkisini büyük ölçüde azaltıyor. Kameranın düşük bozulmalı lensi, 148 derece görüş açılı doğal görüntü sunarak kullanıcıların uçuşu daha hassas olarak denetlemelerini ve uçuşu daha sonra incelemek veya paylaşmak üzere kaydetmelerini sağlıyor.

DJI Goggles RE etkin drone yarışları için gerekli olan uçuş ayarlarına, gimbal kontrolüne ve hatasız uçuş verilerine erişim sağlıyor. Ayrı bir sinyal alım modülü gerekmiyor ve DJI Goggles RE’ye üçüncü firma üretimi bir kumanda bağlanarak, F3, F4, KIS, Naze veya desteklenen diğer uçuş kumandalı yarış drone araçları doğrudan uçurulabiliyor.

İletim çözünürlüğü, pil seviyesi ve sinyal kalitesi gibi mutlaka gereken uçuş bilgileri, ekranda görülebiliyor. Aygıt Head Tracking Gimbal modunda ise, kamera sadece kafanın döndürülmesiyle denetlenebiliyor. Dahası, DJI OcuSync Air Unit, DJI OcuSync Camera ve üç çift DJI OcuSync Antenna’dan oluşan DJI OcuSync Air System sahibi olmayanlar için, DJI Goggles RE’de analog iletim için bir SMA portu var.

360 derece sinyal alımı için DJI Goggles RE’nin içerisindeki antenlere ek olarak, DJI OcuSync Air Unit  farklı senaryolar için üç adet uyumlu, birbirleriyle değiştirilebilen antenle birlikte teslim ediliyor:

Pagoda: Dairesel polarizasyonlu analog anten, en iyi performansı 5.8 GHZ frekansta gösteriyor.

Cylindirical: Dairesel polarizasyonlu anten, tam bütünleşik performans için 2.4 ve 5.8 Ghz frekanslarda çalışıyor. Çift frekans girişim şansını azaltıyor ve uzun uçuş mesafelerinde kesintisiz çalışıyor.

Dipole: hafif, doğrusal polarizasyonlu, çift frekanslı anten, 2.4 ve 5.8 GHz frekanslarda çalışıyor ve yakın mesafelerde temiz bir görüntü sinyali sağlıyor.

DJI OcuSync Air Unit ve kamera modülü, DJI drone araçları, DIY drone ve sabit kanatlı hava araçlarıyla uyumluluğun yanı sıra, kullanıcılara FPV deneyimi yaşatmak için diğer uzaktan kumandalı araçlara da takılabiliyor. DJI Goggles RE kurumsal uygulamalarda da kullanılarak arama kurtarma çalışmaları, mimari incelemeler, tarımsal kullanımlar sırasında operatörlere temiz ve yakından görüş sağlıyor.

Mavic Pro, Spark, Phantom 4 serisi, Inspire 2 ile uyumlu DJI Goggles RE, orijinal Goggles’in tüm özelliklerini taşıyor ve görüntüleri MP4, MOV, MKV gibi çeşitli formatlarda oynatarak, kullanıcılara daha da fazla saran medya deneyimi sunuyor. En son 6K 360 derece panoramalar da izlenebiliyor. Tam dolu pille DJI Goggles RE en fazla 6 saat kullanılabiliyor.

En Çok Okunanlar
Dergi