Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Çin'in Radyo/Televizyon Yayını, Alanında İlk Yapay Zeka Laboratuvarını Kurdu
Çin'in Radyo/Televizyon Yayını, Alanında İlk Yapay Zeka Laboratuvarını Kurdu
23.12.2017 14:16

Çin'in radyo/televizyon yayını alanındaki ilk yapay zeka (AI) laboratuvarı hizmete başladı. Merkezi Hunan eyaletinin başkenti Changsha'da bulunan laboratuvar, eyaletin yayıncı kuruluşu ile önde gelen Çin yapay zeka firması iFlytek işbirliği sonucu kuruldu.

Hunan Broadcasting System’den bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre laboratuvar, gazetecilere Çince röportaj kayıtlarının transkripsiyonu ve özel programlar yapmaları konularında yardımcı olacak ürünler üzerine yoğunlaşacak.

iFlytek'in CEO'su Hu Yu ise laboratuvarın yapay zeka ile gazetecilerin iş yükünü nasıl kolaylaştırabileceğini ve çalışmalarını daha verimli hale nasıl getireceğini göstereceğini söyledi. Akıllı spiker ve robotlar aracılığıyla yapay zeka teknolojisi, kullanıcılar için etkileşimli bir deneyim sunabilir ve radyo/televizyon yayınlarının kalitesini artırabilir. Dördüncü Sanayi devrimine her alanda uyum sağlamaya çalışan Çin, yapay zekâ teknolojilerine özel olarak önem veriyor ve ekonominin har alanında kullanmaya çalışıyor. Yapay zeka teknolojisi, sürücüsüz otomobillerden, çeviri araçlarına, otomatik fabrikalardan yüz tanıma sistemlerine kadar çok geniş bir alanda kullanılıyor.