Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > LG 49VL5B 49 inç Videowall Monitörü Çerçeve Birleşim Kalınlığı sadece 3.5 mm
LG 49VL5B 49 inç Videowall Monitörü Çerçeve Birleşim Kalınlığı sadece 3.5 mm
23.01.2018 10:09

Videowall tekniği bilindiği üzere birden fazla ekranın tek ekran halinde kullanılmasıdır. İster yatay tek bir dizi halinde ister 16/9 formatı bozmadan 2×2,3×3 vb. gibi çarpanlarla devasa ekranlar oluşturmanın en ekonomik yoludur. Aynı zamanda ekonomik derken neye göre diyebilirsiniz? Bu sorunun cevabı örneğin 2×2 yani 4 panelden oluşan 49VL5B’lik bir ekran 98 inç yani yaklaşık 250 ekran oluyor. Peki 250 ekran bir monitörü ya da TV’yi tek başına kaça mal edebiliriz? Çok daha pahalı olacaktır. Fakat videowall olarak alındığından rakam 3/1 oranında düşmektedir. İşte olayın ekonomik boyutunun basit olarak hesabı budur. Bir de unutmayın ki örneğin 3×3 yani 9 adet 49 inç panelden videowall yaparsanız 147 inç ekran oluşuyor. Bu boyutlarda tek bir ekran alma şansınız yok. Bu da videowall sayesinde ulaşılamayacak ekran boyutlarını kurmanızı sağlıyor.

Peki videowall ekran sisteminin dezavantajı nedir? Maalesef iki ekranın arasındaki birleşim çizgisi. İşte markaların rekabet ettiği en önemli özelliği bu. Yaklaşık 2010 senesinde gördüğümüz 47WV30 modelinde birleşim kalınlığı 6.9 mm sonra 47WV50 ve 47LV35 modellerinde 4.9 mm ve işte şimdi 49VL5B modelinde 3.5 mm’lik muhteşem bir incelik söz konusu. Bu arada bir taraftan çizgi kalınlığı iyileşirken bir taraftan da bu ürünlerin montaj kolaylığı için ürünleri gittikçe hafifletiyorlar. LG’nin 49VL5B modelindeki ağırlığı 17.8 kg bu tip bir endüstriyel videowall panel için gayet hafif bir ürün.

Gelelim 49VL5B modelinin ana özelliklerine. Bu tip monitörlerde genellikle dikkat edilen, yukarıda bahsedilen incelik ve ışık gücüdür. 49VL5B modelindeki ışık gücü 450 nits, yani standart bir ev TV’sinin %50 daha fazlasıdır. Yüksek olmasının sebebi elbette ürünün kullanım amacıdır. Genellikle televizyon kanallarında dekorlar, mağazalar, kafeler, hastaneler, üniversiteler, kamu kurumları, toplantı salonları vb. alanlarda genellikle toplu gösterim söz konusu olduğu için üründeki ışık seviyesi çok önemlidir.

Üründe çözünürlük de elbette önemlidir. 4 panel bir araya geldiğinde çözünürlüğünüz 4K oluyor.

LG Elektronik’in ürettiği IPS panel teknolojisi de çok önemli. IPS panel avantajı başka markaların ürettiği panellerde karşılaşılan mürekkep dağılması efektidir. Yani ekrana biraz bastırdığınızda ekranın dalga dalga olduğunu görürsünüz. Fakat IPS panelde böyle bir şey söz konusu olmaz. Sert bir panel olması, darbelere karşı güçlü olmasını da sağlar.

Ürünün giriş çıkış terminalleri yukarıdaki resimde net bir şekilde belirtilmektedir. Peki, videowall birleşimi nasıl yapılıyor? 5 ve 6 numaralı DVI giriş ve çıkışları kullanılarak ürünleri birbirine bağlamak ve menüden kumanda ya da ağ üzerinden ücretsiz LG yazılımıyla yapılabilmektedir. Yazılım ise çok detaylı hazırlanmış. Tek tek her panele görüntü kalibrasyonu yapabileceğiniz profesyonel bir yazılım.

LG 49VL5B modeli hakkında detaylı bilgi almak için 0216 291 22 30  numaralı telefondan Akratek ile iletişime geçip tüm teknik sorularınıza yanıt alabilirsiniz.