Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > “Profesyoneller için HDR Ekran Teknolojisi” Etkinliği İstanbul’da Gerçekleştirildi
“Profesyoneller için HDR Ekran Teknolojisi” Etkinliği İstanbul’da Gerçekleştirildi
16.12.2017 14:51

TVLogic ve Radikal Elektronik, 7 Aralık 2017 tarihinde Mimar Sinan Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema – TV Merkezi’nde “Profesyoneller için HDR Ekran Teknolojisi” etkinliği organize ettiler. Aynı sunum hem öğleden önce hem de öğleden sonra gerçekleştirildi. Sunumla birlikte TVLogic’in en yeni ürünlerinden LUM-310R 4K HDR referans monitörü, LUM-240G 4K referans monitörü ve VFM-055A OLED kamera üstü monitörü de kurulan sistem üzerinden davetlilere tanıtıldı. 

Sunumu TVLogic firmasından Charlie Shin yaptı. Charlie Shin, renk teorileri, ekran teknolojileri ve HD video konusunda uzman ve dünyanın birçok ülkesinde ışık, renk ve yeni ekran teknolojileri konusunda seminerler veriyor. Konuşmasına ışık kavramının temelleri ve bu kavramı oluşturan lümen, lüks ve kandela birimlerinin farklarını anlatarak başladı. Rengin, bir ışık kaynağından gelen ışığın nesneye çarpıp yansıyarak göze gelmesiyle oluştuğunu ama teknolojinin yeni bir boyuta sıçramasıyla beynin de rengin oluşumunda devreye girdiğinden bahsetti.

Shin, 1910’lu yıllarda Wright&Guild adlı iki bilim adamının kırmızı, yeşil ve mavi renklerle (RGB) yaptığı testler sonucu bugün sinema ve yayın dünyasında kullanılan renk sisteminin temellerinin atıldığını belirtti. Bu üç rengin insan gözündeki aralığını belirlediklerini, bu aralığın günümüze kadar birkaç gez güncellenmesine rağmen temel olarak kullanıldığından bahsetti.

Shin; renk oluşumundan sonra, prodüksiyon ve uluslararası program alışverişi için televizyon sistemleri için parametre değerlerini belirleyen ITU’nun SD, HD’den sonra UHD için belirlediği parametre değerlerinden bahsetti. Ve SD, HD ve UHD parametre değerlerini karşılaştırarak yaşanan gelişmeleri vurguladı.

Sonrasında, UHD ve HDR standartlarının temelleri, referans kalitesindeki HDR ekranın taşıması gereken özellikler, muhtelif HDR ekran teknolojileri arasındaki temel farklar ve mevcut teknolojilerle üretilebilen ekranlar ve teknolojinin geleceğinden bahsetti. Küçük boy dediğimiz akıllı telefon ve tablet ekranlarının dünya genelindeki en büyük üreticisinin Samsung  Display, orta boy ekranları Sony Display ve büyük boyları ise LG Display’in ürettiğini ve ekranla işi olan diğer üreticilere sattıklarını sözlerine ekledi.

Son bölümde ise CRT, PDP, LCD ve OLED ekran teknolojilerinden bahsetti. Aralarındaki farklardan yola çıkarak çeşitli örneklerle konuyu daha anlaşılır halde getirdi. Bugünkü teknolojinin geldiği yerin her geçen gün biraz daha aşılacağını ama maliyetlerin de etkili unsur olduğunu vurguladı.

Oldukça bilgilendirici ve keyifli geçen sunumun sonunda isteyen davetliler  TVLogic’in en yeni ürünlerinden LUM-310R 4K HDR referans monitörü, LUM240G 4K referans monitörü ve VFM-055A OLED kamera üstü monitörü de yakından görüp inceleyebildiler.

TVLogic ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 259 79 71 numaralı telefondan Radikal Elektronik’i arayabilirsiniz. 

 

 

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.