Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > CBC Orijinal Dizisi Arctic Vets Çekimleri Ursa Mini Pro 12K ile Yapıldı
CBC Orijinal Dizisi Arctic Vets Çekimleri Ursa Mini Pro 12K ile Yapıldı
30.04.2021 12:05

Blackmagic Design, CBC’nin yayınladığı yeni orijinal dizi “Arctic Vets” için çekimlerin Blackmagic RAW formatında, URSA Mini Pro 12K dijital film kamerası ile çekildiğini duyurdu. Renk derecelendirmesi DaVinci Resolve Studio ile yapılan dizide; kutup ayıları, kutup tilkileri, kurtlar ve benzeri şaşırtıcı vahşi yaşam görüntülerini yakalamak üzere Pocket Cinema Camera 4K ve 6K’ların yanı sıra URSA Mini Pro 4.6K G2 kameralar da kullanıldı.

Şu an, Kanada’nın ulusal yayın kuruluşu CBC’de Cuma akşamları 8:30’da yayınlanan 10 bölümlük dizi, Kanada’nın kuzeyinde yaşayan vahşi hayvanları ve onları güvende tutmak için yorulmadan çalışan Assiniboine Park Conservancy veterinerlerini daha yakından izleme şansını sunuyor. Dizinin yapımını bağımsız stüdyo Entertainment One (eOne) üstlendi ve Echo Bay Media çalışanları Andre Dupuis ile Scott Wilson, sırasıyla görüntü yönetmenliğini, kamera ve ses operatörlüğünü yaptı.

Dupuis şunları ifade etti: “Mümkün olduğunca çok sayıda farklı ortam yakalamak istedik, bu yüzden yapım ekibimizi iki gruba ayırdık. Birinci ekip bir URSA Mini Pro 12K ve Pocket Cinema Camera 6K eşliğinde, göç etmekte olan kutup ayılarını çekmek üzere bir grup veteriner ile birlikte uzaktaki çekim mekanlarına gitti. İkinci ekip ise iki adet URSA Mini Pro 4.6K G2, bir Pocket Cinema Camera 6K ve iki adet Pocket Cinema Camera 4K’dan faydalanarak, Assiniboine Park Conservancy’deki veterinerlerle kaldı.

Wilson şunları ifade etti: “Çok yüksek çözünürlükte, keskin görüntüler elde etmek üzere, yaban ortamlardaki tüm çekimler URSA Mini Pro 12K ile kaydedildi. Tek bir kamerayla 4K, 6K ve 8K’da çekim yapabiliyor olmak gerçekten harika bir avantaj ve yapım gereksinimlerine adapte edilebildiği için bu kamera her film yapımcısı için ideal.

URSA Mini Pro 12K; görüntüleri sabitleyen uzun tele mercekler kullanarak yaban hayatı çekmemizi ve post prodüksiyonda yüksek detayları koruyarak görüntüleri yaklaştırmamızı sağladı. Master çıktılarımızı 4K’da oluşturduğumuzdan, bir görüntüyü çözünürlük kaybetmeden ortadan kırpabilmemiz çok önemliydi. Yabani hayvanların çekimlerini yaparken bu son derece önemliydi, hem güvenli bir mesafeyi koruyabilmemizi sağladı hem de çekimleri kadrajlarken bize esneklik sundu, çünkü hayvanların ne yapacağı önceden kestirilemiyor. Kameranın çözünürlüğü, 12-bit Blackmagic RAW ve 14 durak dinamik aralığı, kar ile kaplı zemin ve epey beyaz ve gri olan gökyüzü karşısında, beyaz kutup ayılarını görülebilir şekilde çekebilmemiz için bize gerekli toleransı sağladı.

Ekip, hayvanlarla aralarındaki mesafeyi genelde korumuş olsa da bazen veterinerlerin çalışmaları onları hayvanlarla burun buruna getirdi. Bu anlardan birinde, vahşi doğaya salınmak üzere bir kutup ayısının kuzey Kanada’nın Nunavut sınırına yakın bir yere taşınması gerekiyordu. Kutup ayısı bir helikopter ile taşındığı esnada, hızlıca yakın çekimler almak için Wilson gimbal’e takılı bir Pocket Cinema Camera 6K kullandı.

Çekim boyunca yanımızda bir yığın ekipmanımız vardı ve farklı çekim mekanlarında bize en çok avantajı sağlayan ürünlerden biri paylaştığımız Blackmagic OS işletim sistemiydi. Tüm kameraların görünümü ve kullanımı birbirine benzediğinden, ekibimizin kameraları hızlıca değiştirmeleri mümkündü, dolayısıyla duruma anında adapte olabiliyorduk,” diyen Wilson sözlerini şöyle bitirdi:

Arctic Vets” Blackmagic RAW ile çekildi. Bu, eOne stüdyosunun veri transferi için daha az zaman harcamasını, daha düşük depolama giderleri ödemesini ve daha düşük bit hızlarında yüksek görüntü kalitesini muhafaza etmesini sağladı. Dizinin renk derecelendirmesi için eOne, Ontario eyaletinin Toronto şehrindeki JAXX Creative firmasıyla ortak çalıştı.

JAXX Creative Renk Uzmanı Dave St. Louis şunları anlattı: “Bir sürü çekimle çok hızlı ve uzaktan çalışırken, sizi yarı yolda bırakmayacak bir araca ihtiyacınız vardır. DaVinci Resolve Studio ile iş akışımızı kolaylaştırabildik ve RAW çekimleri sorunsuz işleyebildik.

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’i arayabilirsiniz.