Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Atomos’tan Sony Alpha 1 ve FX3 Kameralarda Apple ProRes RAW Desteği
Atomos’tan Sony Alpha 1 ve FX3 Kameralarda Apple ProRes RAW Desteği
01.05.2021 21:24

Atomos’un haberine göre Ninja V ile bir aradayken Sony Alpha 1 (ILCE-1) ile FX3 (ILME-FX3) artık AtomOS güncellemesi 10.63 ile Apple ProRes RAW kayıt yapabiliyor. Alpha 1 ile Ninja V kombinasyonu sayesinde kullanıcılar 60p’ye kadar 4.3K çözünürlükte ProRes RAW kaydedebiliyorlar. FX3 ve Ninja V kombinasyonu ise kullanıcılara Atomos60p’ye kadar 4.2K çözünürlükte ProRes RAW kaydetme yeteneği kazandırıyor. Her iki kamera da 16 bitlik RAW çıkışına sahip. 

Atomos kullanıcılara tüm kamera White Balance ve ISO/Exposure Offset ayarlarını Final Cut Pro içerisinde sunmayı garantilediği için, artık kullanıcılar her iki kamera için de ProRes RAW formatının sunduğu tam esneklikten yararlanabiliyorlar. 

Ninja V ve RAW kayıt, sette HDR ve SDR izlemeyi zenginleştirmek için kamerayı daha geniş Atomos ekosistemine de açıyor. Yönetmenler, müşteriler, kamera asistanları ve sette HDR kalitede izlemeye gereksinim duyan her ekip üyesi için bir görüntü sinyalinin çıkışı Ninja V’ten Atomos Sumo19’a veya yeni çıkan NEON yapım monitörleri serisine aktarılabiliyor. 

RAW için yeni standart ProRes RAW

Atomos, ProRes RAW ekosisteminin gelişmesinin devam etmesinden memnun. 2020 boyunca yirmiden fazla kamera Atomos ile ProRes RAW standardını desteklemeye katılarak, RAW görüntü çekiminde endüstri standardı konumunu güçlendirdi. ProRes RAW standardına destek kamera üreticileri ve modelleri arasında yayılmaya devam ediyor. ProRes RAW, RAW görüntünün görsel ve iş akışı avantajları ile ProRes’in inanılmaz gerçek zamanlı performansını bir araya getiriyor. Film çekenlere görüntülerini ayarlarken, parlaklık ve gölge ayrıntılarını genişletirken çok geniş yatay hareket alanı verdiği için, HDR iş akışlarında ideal. 

Atomos ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 358 45 20 numaralı telefondan Linka’yı arayabilirsiniz.