Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Okan Üniversitesi 8. Kısa Film Festivali Sony Professional İşbirliğiyle Gerçekleşti
Okan Üniversitesi 8. Kısa Film Festivali Sony Professional İşbirliğiyle Gerçekleşti
06.06.2018 16:20

İlki 2011 yılında gerçekleşen Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması, bu yıl da Belgesel ve Kurmaca alanında olmak üzere iki ayrı kategoride yapıldı. Yarışmanın ödülleri, Kadıköy Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleşen törenle 26 Nisan 2018 tarihinde Kozyatağı Kültür Merkezi’nde sahiplerini buldu.

Yarışmaya başvuran 320 film, ön jürinin seçiminden sonra yönetmen, görüntü yönetmeni, sinema yazarı, oyuncu ve akademisyenlerden oluşan asıl jüri tarafından değerlendirildi. Bu yıl “Kurmaca” alanındaki jüri üyeleri; oyuncu Mehmet Aslantuğ, akademisyen ve sinema yazarı Prof. Dr. Ayla Kanbur, görüntü yönetmeni Eyüp Boz, sinema yazarı Kerem Akça ve yönetmen Abdullah Oğuz’dan oluşurken; “Belgesel” alanında yarışmaya katılan filmleri ise yönetmen İmre Azem, akademisyen Prof. Dr. Şükran Esen, yönetmen Kıvılcım Akay, sinema yazarı ve yönetmen Eylem Kaftan ve Kadıköy Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü ve akademisyen Prof. Dr. Simten Gündeş değerlendirdi. 

Kurmaca alanında birincilik ödülünü Sirayet adlı eseriyle Nuri Cihan Özdoğan alırken, Belgesel alanında kazanan ise Kurbağa Avcıları adlı filmiyle Batuhan Kurt oldu. Jüri özel ödüllerinin sahipleri ise kurmaca dalında Hikayeci filmiyle Anıl Güldoğan ve belgesel dalında Bıraktığın Yerden adlı filmiyle Volkan Güney Eker oldu.  Ayrıca, festivalde Remo adlı belgeseliyle Celal Yücel Tombul ve Abiye adlı filmiyle Doğuş Algül Kıvılcım Akay Danışmanlık ve Abdullah Oğuz Post-Prodüksiyon mansiyon ödüllerini kazandılar. 

Bu yıl yine ilk kez yarışma kapsamında, kısa film yönetmenlerinin teknik anlamda da desteklenmesi ve gelecek projeleri için teşvik edilmesinin sağlanması amacıyla Sony Professional işbirliğiyle bir özel ödül de verildi. Ödülü, Çarpıntı adlı filmiyle Eskişehir Anadolu Üniversitesi öğrencisi Cihan Tamtürk kazandı ve Sony A7-SII marka kameranın sahibi oldu. Ödülünü Sony Professional yöneticilerinden Atalay Hacımahmutoğlu’nun elinden alan Cihan Tamtürk, Çarpıntı’yı bir Sony A7-SII kamera kiralayarak çektiğini ve bu ödül sayesinde aynı kameranın sahibi olduğunu belirterek sevincini paylaştı. Atalay Hacımahmutoğlu, konuşması sırasında Okan Üniversitesi gibi genç sayılabilecek bir kurumun böylesine olgun bir organizasyona imza atmasından mutluluk duyduğunu belirterek; başta okulun mütevelli heyeti olmak üzere sanat, tasarım ve mimarlık fakültesini tebrik etti.   

Geçtiğimiz yedi yıl boyunca bir ulusal öğrenci kısa film yarışması olarak bini aşkın film başvurusunun gerçekleştiği Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması, bu sene etkinlik kapsamında ilk kez düzenlenen film gösterimleri, alanında uzman konukların katıldığı “Kısa Filmde Bütçe ve Fonlama Paneli” ve Sony Professional sponsorluğundaki ünlü görüntü yönetmeni Uğur İçbak’ın yönettiği “Kısa Filmde Işık” atölyesi ile bu yıl ilk kez bir kısa film festivali kimliği de kazandı.

“Kısa Filmde Bütçe ve Fonlama Paneli”, Kısa Film Yönetmenleri Derneği Başkanı Sidar Serdar Karakaş moderatörlüğünde; yapımcı Dilek Aydın, İzmir Kısa Film Festivali Direktörü Yusuf Saygı, ödüllü kısa film yönetmeni Süleyman Demirel ve KısaKes Film Festivali Direktörü Arya Su Altıoklar’ın katılımlarıyla gerçekleşti. Kısa filmci gençlere, bir kısa filmin hayata geçirilme aşamalarını anlatan, fonlama ve festival süreçleri hakkında onları bilgilendiren konuşmacılar, aynı zamanda genç kısa filmcilerle birebir görüşme imkanı da buldular. 

Eşkiya, Vizontele ve Organize İşler gibi Türk sinemasının pek çok başarılı filmine görüntü yönetmeni olarak imza atan Uğur İçbak ile gerçekleştirilen “Kısa Filmde Işık” atölyesinde ise; ön jürinin seçiminden sonra Türkiye’nin pek çok üniversitesinden atölyeye katılmaya hak kazanan 20 öğrenci, Uğur İçbak’la dolu dolu iki gün geçirerek yoğun bir eğitimden faydalandılar. Yine Sony Professional’ın teknoloji sponsorluğunda gerçekleşen atölyede, öğrenciler kısa filmde temel ve estetik aydınlatmanın sırlarını, Uğur İçbak’ın rehberliğinde, pek çok kamera ve ışık ekipmanını bizzat kullanarak öğrendiler.

En Çok Okunanlar
Dergi