Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Lawo ile KQED İstasyonunda Uzaktan Radyo Denetimi
Lawo ile KQED İstasyonunda Uzaktan Radyo Denetimi
24.06.2020 14:43

Radyo, krizler baş gösterdiğinde her zaman yaşamsal bir haber ve bilgi kaynağı olagelmiştir. Kaliforniya’nın kamu yayıncıları depremler, seller ve orman yangınları gibi felaketler dahil neredeyse her türlü olaya karşı geleneksel olarak hazırlıklılar. Şimdi de izleyiciler, pandemi konusunda bilgilendirmeye hazır olmalılar.

San Fransisco’da NPR üyesi istasyon KQED, ABD’de Covid-19 karantinaları nedeniyle personelin tesislerine erişemediği diğer istasyonları gözlemledi ve FM kanallarının master denetim odalarına ve yanındaki yapım tesislerine uzaktan erişebilmelerini garantilemek için harekete geçti.

KQED Yayın Mühendislik ve Operasyon Genel Müdürü Donny Newenhouse şunları söyledi: “Personelimizden birinin virüs testi pozitif çıkarsa ne yapacağımızı kendimize sormak zorundayız. Tesislerimiz yetersiz kalırsa günlük programlarımızı nasıl hazırlarız?

Master denetim odamızı uzak bir yerden çalıştırma yeteneğine gereksinim duyacağımızı biliyorduk. Forum adlı telefonla aramalara açık günlük programımızın kaynağı olan üç yapım stüdyomuzu uzaktan denetlememiz de gerekiyordu. Tüm bu mekanlarda Lawo Sapphire miks konsolları vardı, bu nedenle Lawo’yu arayıp bunları nasıl yapabileceğimizi sorduk.

Lawo Amerika Muhasebe Müdürü ve Başkanı Herbert Lemcke yorum yaptı: “Sapphire konsolları ve bütünleşik ağ bağlantılı sistemleri uzaktan denetleyecek hazır bir çözüm yoktu, ama mühendislik personelimizin bazı fikirleri vardı. Çözümün önemli bir özelliği, istasyonun konsol çekirdeğine ve Nova73 yönlendiriciye bağlanıp denetlemek için CANBus-to-IP çeviriciler kullanarak MCR için KQED’in yedek Sapphire miks yüzeyini bir uzaktan kumanda olarak kullanmaktı.

KQED’in Sutro Kulesindeki (birçok Bay Area TV ve FM istasyonu için ana yayın merkezi) mühendislik alanında, yedekli bir acil durum uzaktan yayın kurulumu var. Kulede kurulu Sapphire yüzeyini kullanan KQED operatörleri, uydu sinyallerinin ve yerel program kaynaklarının eksiksiz denetimi için istasyonun MCR’sindeki Sapphire konsolun çalışmasını doğrudan denetleyebiliyorlar.

Projenin Sutro’da operatörlerin günlük Forum adlı telefonla aramalı program hazırlamaları için bir sanal stüdyo yaratmayı gerektiren ikinci kısmı, farklı türde bir uzaktan kumandayı gerektirdi. Bunun için Lemcke ile Lawo Ar-Geç Mühendisi Andreas Schlegel Lawo’nun VisTool GUI Building yazılımını kullanarak dokunmatik ekranlı bir miks konsolu arayüzü tasarladılar. Bu arayüz Sutro Kulesinden IP yoluyla KQED’in kent merkezindeki stüdyolarına bağlanarak, kodek havuzu, yayın VoIP telefon sistemi, Dalet playout sistemi, hatta talkback ve mix-minus kanalları dahil istasyonun üç denetim odasındaki tüm miks işlevlerine ve konsol kaynaklarına eksiksiz erişim sağlıyor. 

Lawo mühendisleri KQED’e ihtiyaç duyduğu çözümü sunabildiler: Tüm fiziksel ve sanal uzaktan kumanda çözümü bir haftadan kısa sure içinde gerçekleştirildi, test edildi ve onaylandı, Sanal stüdyo uygulaması üzerinde çalışan operatörlerin bildirimleri çok olumlu.

Newenhouse ekledi: “Stüdyo miks konsollarının VisTool sanal denetimi ile Master Control uzaktan kumandasının kombinasyonuyla, beklenmedik olaylara karşı planlarımız yerlerinde ve ihtiyaç duyduğumuz anda hazır. Yine de asla gereksinim duymamamızı ümit edelim.

Lawo ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 259 79 71 numaralı telefondan Radikal Elektronik’i arayabilirsiniz.

 

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.