Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > ARRI geniş formatlı kamera sistemini piyasaya sürüyor
ARRI geniş formatlı kamera sistemini piyasaya sürüyor
02.02.2018 16:25
  • Tamamen yeni bir sistem: ALEXA LF kamera, ARRI Signature Prime lensler, ve LPL lens yuvası.
  • Çepeçevre saran, üç boyutlu bir hisle izleyiciyi içine çeken, ayrıntılı ve duygusal olarak ilgi çeken görüntüler.
  • Mevcut lensler, aksesuarlar ve iş akışları ile uyumlu.

Londra'daki BSC Expo fuarında ARRI modern yapım gereksinimlerini karşılayıp aşarak benzersiz yaratıcı özgürlük sunan, eksiksiz bir geniş formatlı sistemini açıkladı. ALEXA sensörün geniş formatlı 4K sensörü tabanlı bu sistem, ALEXA LF kamera, ARRI Signature Prime lensler, LPL lens yuvası ve PL - LPL adaptörden oluşuyor. Mevcut lensler, aksesuarlar ve iş akışlarıyla da uyumlu.

ALEXA LF kamera

Tam kareden biraz daha büyük bir sensöre sahip ALEXA LF, ARRI'nin en iyi genel resim kalitesiyle gerçek 4K kayıt yapıyor. Film çekenler geniş formatlı estetiği keşfederken, sensörün doğal renkserliğini, hoş cilt tonlarını ve HDR ile WCG iş akışlarının kanıtlanmış elverişliliğini koruyabiliyorlar. Verimli ProRes ve sıkıştırmasız, şifresiz 150 fps kare hızına kadar ARRIRAW gibi çeşitli kayıt formatları, tam esneklik sağlıyor.

ARRI Kamera Sistemleri Ürün Müdürü Marc Shipman-Mueller şunları söyledi: "Geniş ALEXA LF sensör diğer ALEXA'lar ile aynı optimal piksel boyutuna sahip olduğu için, 4448 x 3096 resim sonucunu veriyor. Bu sadece çözünürlüğü yükseltmekle kalmıyor, üç boyutlu hissi veren, tamamen çevreleyen, yepyeni bir görünüm yaratıyor. Çeşitli kayıt formatları ve sensör modları bu görünümü tüm yapımlar için kullanılabilir hale getiriyor ve olası her türlü gereksinimi tatmin edebiliyor."

ARRI Signature Prime lensler

ALEXA LF kameraya eşlik eden ARRI Signature Prime lensler, 12 mm ile 280 mm arasında değişiyor ve ARRI LPL yuvalı. ARRI Signature Prime lensler en ileri teknolojili optik hassasiyetin örnekleri olarak geniş formatı hafifçe yumuşatıp doku kazandırarak, organik, duygusal olarak ilgi çekici görüntüler sunuyor. Hızlı bir T1.8 T-stop sığ alan derinliğini kolaylaştırıyor ve yumuşak odak düşüşü nesnelere kare içerisinde vurgulu bir varlık kazandırıyor.

ARRI Optik Sistemler Ürün Müdürü Thorsten Meywald yorum yaptı: "ARRI Signature Prime lensler magnezyum lens silindirleri sayesinde inanılmaz hafif ve sağlam. ARRI'nin yeni kuşak lens veri sistemi LDS-2'ye de sahip. Ancak sinemacıları en çok etkileyen şey, görünümü. Cilt tonları güzel ve hoş biçimde sunuluyor, manzaraların tüm ayrıntıları yakalanabiliyor. Görüntülerin duygusal etkisi olan odaklamamız, hem ön planda hem de arka planda benzersiz ve hoş bokeh (odak dışı nesnelerin bulanıklaşması) etkisi yaratıyor."

Yeni LPL lens yuvası

Geniş formatlı sensörler için optimize edilen yeni LPL lens yuvası, daha geniş bir çapa ve daha kısa flanş odak derinliğine sahip olduğu için ARRI Signature Prime lenslerin ve gelecekteki tüm geniş formatlı lenslerin küçük ve hafif, hızlı T-stop ve hoş bokeh efektli olmalarına imkan veriyor; bu özellikler kombinasyonu PL lens yuvasıyla mümkün değil. LPL yuva diğer ARRI kameralarla da kullanılabilecek ve üçüncü tarafların lens ve kamera üreticilerine de lisanslanacak.

Lensler, aksesuarlar ve iş akışlarıyla geriye dönük uyumlu

Kamera, lens yuvası ve lensler yeni olmalarına rağmen, mevcut PL yuvalı lensler ve ALEXA aksesuarlarıyla uyumluluk, sistemin tasarımında bir kilit taşı. Bir PL - LPL adaptör hem Super 35 hem tam kare tüm PL lenslerle geriye dönük uyumluluk sağlıyor. Adaptör aletsiz olarak LPL lens yuvasına tam sabitlenecek şekilde takılarak, sette ekiplerin PL ve LPL lensler arasında hızla değişiklik yapmalarına imkan veriyor ve sinema kameramanlarına sınırsız lens seçenekleri sunuyor.

ARRI Cine Technik Genel Müdürü ve Kamera Sistemleri birimi sorumlusu Stephan Schenk şunları söyledi: “Her zamanki gibi müşterilerimizin ARRI donanımına yaptıkları yatırımdan mümkün olan en iyi geri dönüşü almalarını istiyoruz. Mevcut lenslerle, kamera aksesuarlarıyla, iş akışlarıyla ARRI Look File dosyalarıyla, lens malzeme verileriyle ve yazılım araçlarıyla uyumluluk sağlamak, ekiplerin sette ALEXA LF ile çalışmalarını ve kiralama firmalarının kamerayı demirbaşları arasına katmalarını kolaylaştırıyor. Bizce sistem gelecek için yeni bir standart oluşturuyor, aynı zamanda fazlalaıkları azaltıyor ve kimseyi geride bırakmıyor.

İlk ALEXA LF kameralar piyasaya 2018 Mart ayının sonunda sürülecek. İlk dörtlü Signature Prime lens seti (35 mm, 47 mm, 75 mm, ve 125 mm) 2018 Haziranının başında çıkacak. Diğer lensler bu yılın çeşitli dönemlerinde piyasaya verilecek.

ARRI ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 358 45 20 numaralı telefondan Linka’yı arayabilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.