Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Netflix Filminde DPA ve Wisycom Kullanıldı
Netflix Filminde DPA ve Wisycom Kullanıldı
24.07.2019 15:18

ToneMesa firmasının sahibi ve işletmecisi Ses Danışmanı Daniel S. McCoy için orijinal Netflix filmi Paddleton’daki doğaçlama oyunculuk tarzının sesini yakalamak büyük bir endişe kaynağı idi. Ünlü komedyen Ray Romano’nun başrol oyuncusu olmasını dikkate alan McCoy, oyuncunun komik tarzını sergileyebilmek için prodüksiyon iş akışına iki ses devi DPA Microphones ile Wisycom’u bütünleştirme fırsatından yararlandı.

DPA Microphones ile Wisycom sayesinde Duplass Brothers yapımı filmin setinde McCoy tek kişilik ses ekibi olarak çalışmayı başardı. Günümüzün sürekli değişen film ve sinema dünyasında paradigma, Paddleton gibi birçok projenin daha çok belgesel formülü olduğu ve her türlü verimli hızda çalışabilen küçük bir ekiple güvenilir donanımın gerektiği bir yöne doğru kaydı. 

McCoy filmden bahsetti: “Bazen ekibin planda olmayan yerlere gitmesi gerekiyordu ve hemen onları takip etmek zorundaydım. Neler olacağını bilmediğim koşullarda güvenebileceğim mikrofonlara, alıcılara ve vericilere sahip olmam kaçınılmazdı. Paddleton filminde DPA Microphones ile Wisycom sayesinde bir kez bile çekimi durdurmak zorunda kalmadım.

McCoy yapım sırasında DPA d:screet CORE 4061 minyatür mikrofon ve d:dicate 4017 ve 4018 shotgun mikrofonlar kullandı. Paddleton yeni CORE by DPA teknolojisinin kullanıldığı ilk film projelerinden birisi oldu. 

McCoy ekledi: “Birlikte kullanmak gerektiğinde sadece sette mikste değil, aynı zamanda post prodüksiyonda da boom mikrofonlarının eski AV (LAV) aygıtlarıyla nasıl kusursuz kaynaştıklarını görmek etkileyici. Daha iyi fonetik seçiklik elde etmek için vücuda yerleştirilen 4061 tümyönlü mikrofonun bas ve yakınlığı ile açık alanda shotgun mikrofonun yakaladığı yüksek sesi birlikte kullanmayı seviyorum. DPA’nın 4000 serisi boyun mikrofonları ile birlikte 4017 ve 4018 boom mikrofonlarını kullanmam sayesinde vokal ve ortam seslerinin bir harmonisini yaratabildim. Oyuncuların diyalogları, gerçek mahallelerin, kentlerin ve yolların seslerinin üzerine kusursuz oturdu. Onca arka plan gürültüsünün üzerinde canlı ve temiz konuşma sesleri yakalayabildim ve filmde de duyulabildiği gibi aslına inanılmaz sadık sesler elde ettim.

Kablosuz için McCoy güvendiği Wisycom MTP40/41 geniş bant vücut tipi verici ile birlikte MCR42-S2 Dual True Diversity UHF minyatür kamera alıcısını tercih etti: “Wisycom ile sıra dışı RF aralığının her defasında mükemmel ses yakalayacağını biliyorum; ne kadar geniş bir aralık elde edebilmem konusunda beni hep etkiler. Bu projede o sinyali doğrudan alıcı üzerindeki dijital ses akışıyla elde etmek için mikrofon vericilerindeki AES3 çıkışını kullandım.

DPA Microphones ile Wisycom bir kara yolu sahnesinde McCoy’un oyuncuların otomobilinde ve takip araçlarındaki monitör sistemlerini düzenlediği çekimde güvenilirliklerini bir kez daha kanıtladılar. “Oyuncuların otomobilini her zaman 2-3 araba boyu kadar mesafeden takip etmemiz mümkün değildi, ama DPA Microphones ile Wisycom sayesinde bu bir sorun yaratmadı.” Bu iki ses markasının ürünlerini bütünleştirmesi sayesinde McCoy bir mile kadar mesafelerden bile ses yakalayabilirken, sahneler için sesleri ve filmin tamamı için sesleri kesintisiz bir şekilde miksledi.

Bir Duplass Brothers komedi-dramı olan Paddleton, izleyicileri genç olanına ölümcül kanser tanısı konulan çevreleriyle uyumsuz iki komşunun arasında beklenmedik şekilde doğan arkadaşlığın duygusal yolculuğuna çıkarıyor. Yönetmen Alex Lehmann, yine Duplass ile çalıştığı eski filmi Blue Jay’de olduğu gibi Paddleton’da da doğaçlama bir tarzı tercih etti.

DPA Microphones ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 444 8 ELT (358) numaralı telefondan Elit Işık/Ses Teknolojileri’ni arayabilirsiniz.