Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Edgeware StreamPilot CDN Dağıtım Denetim Platformu
Edgeware StreamPilot CDN Dağıtım Denetim Platformu
20.02.2020 16:59

Edgeware firmasının oturum denetim platformu StreamPilot, yayıncılara, içerik sağlayıcılara, telekom ve kablo TV işletmecilerine Çoklu CDN (içerik dağıtım ağı) ortamlarında medya akışı yayınlarken gerçek zamanda, oturum içi, her kısım için dağıtım denetimi sunuyor. 

SaaS tabanlı StreamPilot, müşteri ile dağıtım yapılan CDN arasında her kesimdeki oturumu denetlemek için Edgeware’in patent bekleme aşamasında olan yeni bir teknolojisini kullanıyor. Bu sayede bit hızı gibi değişkenler aktif olarak izlenerek deneyim kalitesi (QoE) garantileniyor ve gerekirse sürmekte olan oturumlar sırasında CDN’ler arasında gerçek zamanlı oturum geçişleri yapılabiliyor. 

Bugün tipik olarak CDN üzerinde çalışan çözümler sadece bir medya formatları alt setini destekleyebiliyorlar ve sıklıkla müşteri bütünleştirme gerektiriyorlar. Ama Edgeware StreamPilot bu kısıtlamaların hiçbirine maruz kalmıyor. CDN’den bağımsız olduğu için bir Edgeware CDN sistemi gerektirmiyor veya başka bir CDN dağıtım ağına bağımlı değil. İster canlı, ister isteğe bağlı olsun, DASH (Android istemciler için) ve HLS (Apple istemcileri için) dahil tüm medya formatlarını destekliyor. İstemciden de bağımsız olduğu için hızla ve kolayca hizmet başlatılabiliyor.

Veri, araştırma ve danışmanlık firması Ovum’da Tüketici ve Eğlence Hizmetleri Direktörü Rob Gallagher şunları söyledi: “Televizyonun dönüşüm sürecinde içerik dağıtım ağları (CDN) merkezi bir rol oynayacak. Daha fazla izleyici, daha fazla aygıt üzerinde daha çok miktarda içerik seyrettikçe, açık internet üzerinde görüntü dağıtımı için içerik dağıtım ağı hizmetlerine yapılan harcamalar son tahminlere göre 2018 yılında 11 milyar USD ilken 2023’te 16 milyara çıkacak. CDN’ler ayrıca akışların hızlı, tampon belleksiz dağıtılmasının garantilenmesinde ve müşterilerin artan yüksek standartlarını karşılanmasında da kritik olacak. Mümkün olan en uygun maliyetlerle en kaliteli deneyimi sunmak için çok sayıda CDN’nin analiz ve yönetim yeteneği, giderek artan sayıda TV ve video servis sağlayıcı için önemli bir strateji haline gelecek.

Otomasyon ve bütünleştirme için Edgeware StreamPilot’ta açık bir API’li, her şeyin görülebildiği çalışma panosu var. Yük, performans, maliyet ve son kullanıcı deneyimi gibi önemli CDN performans göstergeleri hakkında değerli bilgiler veriyor. Bu bilgiler özelikler birden fazla CDN kullanırken, CDN dağıtımının iyileştirilmesi ve zenginleştirilmesi için önemli. 

Edgeware CEO’su Karl Thedeen yorum yaptı: “Giderek artan birden fazla CDN ortamı kullanımının kalitesini ve denetimini garantileyen bir çözüm sunmaktan heyecan duyuyoruz. StreamPilot medya dağıtım zincirindeki diğer tüm unsurlardan bağımsız olarak gerçek zamanda her türlü CDN ağını analiz etme ve yönetme özgürlüğü sağlayan endüstrinin ilk oturum denetim platformu. Dahası, müşterilerimiz Edgeware Cloud Service’a bağlanarak StreamPilot’un avantajlarından hemen yararlanmaya başlayabiliyorlar.

Edgeware ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0216 474 09 27 numaralı telefondan Orsatek’i arayabilirsiniz.