Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Edgeware StreamPilot Artık Otomatik QoE Optimizasyonlu
Edgeware StreamPilot Artık Otomatik QoE Optimizasyonlu
22.04.2020 14:13

Edgeware firması StreamPilot adlı çoklu CDN (Content Delivery Network) denetim platformuna otomatik optimizasyon yeteneği ekledi.  AutoPilot olarak adlandırılan bu özellik, yayıncılara ve içerik sağlayıcılara çoklu CDN (içerik dağıtım ağı) içeren bir kurulum kullanırken eylemlerin StreamPilot’un gerçek zamanlı oturum verileri tarafından başlatılması opsiyonunu sunuyor. 

StreamPilot geçtiğimiz IBC 2019’daki tanıtımından bu yana önemli müşteri ilgisi çekti ve birçok deneme projesinde kullanıldı. Bu müşterilerin görüşleriyle oluşan bilgiler şimdi yeni AutoPilot yetenekleri olarak eklendi.

AutoPilot özelliği, izleyicilere hangi CDN ağının TV hizmetini ulaştırdığından bağımsız olarak, kullanıcıların izleme deneyim kalitesini (QoE) etkileyen sorunları belirleyip görüntüsünü bir arada otomatik olarak sunuyor. Sunulan sorunlar aygıtlar, CDN, ISP veya içeriğin kendisiyle ilgili olabiliyor. Veriler işleniyor, gruplandırılıyor ve önem düzeyine göre sınıflandırılarak sunuluyor.

Kullanıcılara dağıtım için başka bir CDN seçmek gibi eylemler yoluyla sorunları otomatik veya manuel olarak hafifletme yeteneği sağlayan StreamPilot, yayıncılardan ve içerik sağlayıcılardan gelen verileri sunup ardından analiz ve eyleme geçmek yerine dağıtımı otomatik olarak optimize etme yönündeki artan taleplere yanıt veriyor.

AutoPilot özelliği sadece kullanıcıların hızlı tepki gösterip potansiyel sorunları çözmelerini sağlamakla kalmayıp, ISP ile ilgili veya diğer altyapıyı etkileyen durumlar gibi çözemeyecekleri sorunları da belirliyor. Bu işletme maliyetlerini azaltıyor ve kullanıcılara diğer işler üzerinde odaklanma ya zaman bırakıyor. CDN performansı ve genel QoE hakkında değerli oturum verileri, içerik sağlayıcılara yenilikçi hizmetler yaratma ve A/B testleri gerçekleştirme gibi hizmetlerini paraya çevirmelerine yardımcı olacak önemli ve derin bilgiler sağlıyor. 

Edgeware StreamPilot bir yazılım hizmeti (SaaS) çözümü olarak sunuluyor ve CDN, müşteri, medya formatı (canlı, VoD, DASH, HLS gibi) ve medya dağıtım zincirinin diğer tüm unsurlarından bağımsız. Günümüzde çözümler hizmetin dağıtıldığı, sadece bazı medya formatlarını destekleyen CDN’ye bağlı ve müşteri bütünleştirme gerektiriyor. Ama StreamPilot tüm bu kısıtlamaları ortadan kaldırıyor. Müşteri ile dağıtım CDN ağı arasındaki sunucu tarafında yer alan StreamPilot, her bir müşteri oturumunu izliyor, gerçek zamanlı oturum istatistikleri sağlıyor ve eğilimleri tespit ediyor ve başka bir CDN’ye geçerek potansiyel sorunları azaltıyor. 

Edgeware ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0216 474 09 27 numaralı telefondan Orsatek’i arayabilirsiniz.