Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Pandemi Sürecinde Dünyadaki Makyaj Yarışmaları
Pandemi Sürecinde Dünyadaki Makyaj Yarışmaları
21.11.2020 10:53

Fiziksel görünüm değişiklik uygulamaları toplumdan topluma ve dönemden döneme değişmekte, “güzel” veya “çirkin” olarak tanımlanması her tür farklı görüşe açık ve kişiler hakkında ilk izlenimi oluşturduğu için herkesi ilgilendirmektedir. Bu alandaki sanatsal uygulamalar fuarlar, kozmetik firmaları, televizyon kanalları ve yeni medya alanında düzenlenen yarışmalarla daha fazla dikkat çekici hale geldi. Pandemi sürecinde fuarların ve diğer etkinliklerin fiziksel mekanlarda gerçekleştirilememesi, firmaları yeni medya ve televizyonda projelerini gerçekleştirmeye yönlendirmiştir. 

Makyaj yarışmaları makyajın farklı alanlarından örneklerle, bu alanın ne kadar kapsamlı bir sanat dalı olduğu konusunda fikir vermesi imkanını yaratmıştır. THE IBI makyaj yarışması fiziksel görünümdeki uygulamaların kapsamını ortaya koyan yarışma kategorileri ile dikkat çekmektedir. Yarışmacılar En İyi Tüm Yüz, En İyi Göz, En iyi Dudak, En İyi Doğal, En İyi Işıltı, En İyi Önce &Sonra, En Yaratıcı, En Deneyimsel, En İyi Editoryal, En İyi Moda, En İyi Kültürel Etki, En İyi Erkek, En İyi Cinsiyet Benzeştirme, En İyi Sim Kullanımı, En İyi Özel Efekt (kalıp alma, protezler, doku oluşturma vd.), En İyi Yara (kesik, morluk vd.), En İyi Karakter, En İyi Vücut Boyama, En İyi Fiziksel Görünüm Deformasyonu Düzeltme (kaş kaybı vd. gibi sorunların makyajla giderilmesi),   En Çevre Dostu/Sürdürülebilir, En İyi Saç Kesimi ve Tasarımı, En İyi Kısa Saç Kesimi ve Tasarımı, En İyi Erkek Saçı Kesimi ve Tasarımı, En İyi Saç Boyama Tekniği, En İyi Çok Renkli Saç Boyama, En Fantazi ve Canlı Saç Renkleri, En İyi Gelin Saç Tasarımı, En İyi Doğal Saç, En İyi Moda Saç Tasarımı, En iyi Peruk, En iyi Saç Tamamlama, En İyi TV/ Film Makyajı, En İyi TV/Film Saç, En İyi Sahne Makyajı, En İyi Sahne Saçı (tiyatro, konser vd.) gibi kategoriler altında uyguladıkları makyajın fotoğrafını internet ortamında gönderip yarışmaya katılabilmektedirler.

Televizyon kanallarının düzenlediği yarışmalar alanının tanınmış makyaj sanatçılarından seçilen jüri üyelerinin değerlendirmeleri ile bu alanda çalışmak isteyen kişilere yol gösterici de olmaktadır. İngiltere’de BBC’nin makyaj alanındaki yarışması Glow Up, Amerika’da Face Off özel efekt uygulamaları yapan makyaj sanatçılarının protezler, kalıp alma ve şekillendirme, 3D tasarım, eye protezleri gibi farklı makyaj alanlarını uyguladıkları bir gösteri olarak dikkat çekmektedir. Skin War benzer şekilde vücut boyama sanatı üzerine bir yarışma olarak düzenlenmiştir. Adriana Lima’nın yer aldığı American Beauty Star 6 saç tasarımcısı ve makyaj sanatçısı ile karakter yaratımını gerçekleştirmektedir.  Kim Kardahian’ın yapımcılığını yürüttüğü  Glam Masters benzer bir program olarak planlanmıştır. Tori Spelling’in görev aldığı   The Look: All Stars ayak parmağından saça kadar daha güzel ve etkileyici görünme konusunda uzman tavsiyeleri vermektedir.  

Türkiye’de  NYX Professional Makeup Face Awards benzer şekilde makyaj alanında yeni medya ortamında makyaj yarışması düzenlemektedir. Tüm bu bilgiler ışığında ülkemizde İSMEK veya Halk Eğitim Merkezlerinde meslek edindirme eğitimleri verilen makyaj alanının  üniversitelerimizde sadece ders olarak kalması, bu alandaki boşluğun doldurulmasında yeterli olmamaktadır. Güzel Sanatlar Fakülteleri altında 4 yıllık lisans programları sadece insan vücudunun tuval olarak kullanımı değil, eksik uzuvların estetik bir görünümle tamamlanması, insan görünümlü robotlar, müzelerdeki dönemi ve yereli canlandıran silikon heykellerin üretimi, saç kayıplarında gerçek görünümlü saç protez ve peruklarının hazırlanmasında, tırnak ve lens protezleri alanlarında da destekleyici bir meslek/sanat dalı olarak  yerini almasını sağlayacaktır. Yurt dışındaki başarılı lisans eğitimleri bu konuda yol gösterici olacaktır. 

“Perfect Face” Makyaj Sanatçısı Lindi Bester, Güney Afrika

“Chameleon Lady” Makyaj Sanatçısı  Deimante Kondrotiene, İngiltere

“Dripping Beauty” Makyaj Sanatçısı Jennifer Ellis, Western Avusturya

“Flawless Freckles” Makyaj Sanatçısı Jennifer Ellis, Avusturya

Makyaj Sanatçısı Taji Natural Hair Styling, ABD

“Full Face Makeup”  Makyaj Sanatçısı Nita Hirani, Avusturya

Makyaj Sanatçısı Jax Roberson, ABD

“Holy Glamour” Makyaj Sanatçısı Jasmiina Walters, Finlandiya

“Avant-Garde Baroque” Makyaj Sanatçısı Cindy Chen, Kaliforniya

Makyaj Sanatçısı Stepnova Adelina Alexandrovna, Rusya

“Delicate Bridal”, Makyaj Sanatçısı Savannah St. Jean, ABD

Makyaj Sanatçısı Sabina Dipner, Kazakistan

“Inner Demon” Makyaj Sanatçısı  Alex Noble, Kaliforniya

“Day of the Dead” Makyaj Sanatçısı Danielle Lyons Fitzgerald, İrlanda

“War Queen” Makyaj Sanatçısı Rodrigo Araneda, Kanada

“Optical Blonde” Makyaj Sanatçısı Rodrigo Araneda, Kanada

“Angelus Vitae (Angel of Life)” Makyaj Sanatçısı  Jake Thompson, Utah, ABD

“Rebirth” Makyaj Sanatçısı  Anna Pacitto, Kanada

“Arcadia Blooms” Makyaj Sanatçısı Matthew Tyldesley, ABD


Kaynakça

YAZAR HAKKINDA
Doç. M. Sevtap Aytuğ
Uşak Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Yeni Medya Bölümü