Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > 26. Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri Töreninde TVU Partyline Sanal Yapım Çözümü
26. Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri Töreninde TVU Partyline Sanal Yapım Çözümü
01.05.2021 21:43

Academy Award ödüllerine aday gösterileceklerin en iyi öngörüldüğü etkinlik olarak kabul edilen 26. Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri (26th Critics Choice Awards), tüm dünyadan neredeyse tüm adayların uzaktan katıldıkları ilk ödül töreni oldu. Burbank’teki Santa Monika Havalimanında yapılan etkinlikte sadece organizatörler ve az sayıda sunucu fiziksel olarak bulundu; adaylar evlerinden veya açık havada yapılan çekimlerle katıldılar. Critics Choice Association (CCA) tarafından düzenlenen 26. Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri Töreni, COVID-19 kısıtlamaları yüzünden ağırlıklı sanal bir formatta sunuldu.

Yapımdan önce programın Bob Bain Productions ve Berlin Entertainment’tan yapımcıları, tek bir bulut tabanlı video konferans platformunun potansiyel olarak yüzlerce canlı uzak adayı ve diğer gösteri katılımcılarını bir araya getirmek için en iyi seçenek olduğuna karar verdiler. Standart video konferans platformları ekibin üç önemli teknik gereksinimini karşılamayacaktı:

  1. Çok sayıda katılımcı sayısına ölçeklendirme
  2. Tüm katılımcıları tek bir bulut tabanlı uygulama altında yönetme
  3. Çok miktarda donanım gerekmeden basit bir kurulum sağlama

Yapımcılar CW Television Network ağında 3 saat canlı yayınlanan bu saygın gösterinin sanal kısmı için bu gereksinimleri karşılamak üzere TVU Networks (TVU) ve bulut tabanlı TVU Partyline video konferans işbirliği çözümüne yöneldi. 

Spudtek Teknik Müdürü Russell Spud Murphy şunları söyledi: “TVU Partyline ile bulutta 170 adayla başlayabildik ve bunları tek bir TVU platformu altında kusursuz bir süreçle sadece birkaç TVU Transceiver ile taban bant içerisine taşıyabildik. Eğer standart bir video konferans sistemi kullansaydık, her sanal aday için kuracağımız özel amaçlı donanımlar kurmak zorunda kalıp maliyet ve karmaşıklığı çok yükseltecektik.

Tören günü uzaklardaki tüm adaylar kişisel bilgisayarları üzerindeki standart bir web tarayıcıdaki bir bağlantının üzerine tıklayarak ya da akıllı mobil aygıtlarındaki TVU Anywhere uygulamasını kullanarak TVU Partyline konferansına katıldılar. Canlı ödül yayını başlamadan önce birçok aday sanal “masalara” ayrıldılar. Kendi masalarında birbirlerini görüp etkileşim kurabildiler, ve TVU Partyline’ın bütünleşik Return Video Feedback (VFB) işlevini kullanan bir grup olarak canlı programı izleyebildiler. 

Her bir kategori, açıklandıkça, altı ila on adayın olduğu gruplar uzaktaki yerlerinden canlı gösteri yayınına geçtiler. Kategori adayları törenin sunucusunun yanındaki TVU Partyline ekranında kareler şeklinde gösterildi. Kazananlar açıklandıktan sonra yapımcılar kazananı TVU Partyline içerisinde tam kare büyüklükte, fark edilir gecikme olmadan gösterdiler. Gece boyunca 26 ödül kategorisinin tamamının sunumları kusursuz olarak aktı. 

Bob Bain Productions Sorumlu Yapım Müdürü Cheryl Teetzel-Moore açıkladı: “Gösterinin sonucundan daha memnun kalamazdık, ve TVU kusursuz bir yapım yayınlamamıza gerçekten yardım etti. Canlı bir etkinlik için 170 adayı tek bir platform üzerinde bir araya getirebilmek, önemli ödül törenleri dünyasında bir ilk oldu. TVU dünyanın çeşitli yerlerindeki tüm sanal adayların evlerinden, otel odalarından veya setlerden TVU Partyline kullanarak bağlanmaları için tek ve uygun maliyetli bir platform sağladı.

Ortak Yapımcı Augie Max Vargas ekledi: “TVU imkânsızı başardı ve hem Emmy hem de Golden Globe Awards ödül törenlerindekinden daha fazla uzak katılımcıyı bir araya getirdi. Ayrıca çok hızlı tepki verdiler ve ekiplerinden aldığımız desteği ve eğitimi değerli buluyoruz.

Sosyal yapımcılık için devrimsel bir gelişme olan TVU Partyline, bir uzaktan yapım ortamında tüm katılımcıların sanki fiziksel olarak aynı alandaymışçasına kesintisiz haberleşebilmelerini sağlıyor. Bu sayede yapım ekipleri, sunucu ve konuklar Full HD görüntü kalitesi, mükemmel senkronize ses ve görüntü, miks minus tek ses geri bildirimiyle uzaktan işbirliği içerisinde yapım araçlarını kullanabiliyorlar. TVU Partyline içerisinde işbirliği, bir Real Time Interactive Layer (RTIL) kullanılarak mümkün kılınıyor. Katılımcılar basit bir paylaşımlı URL ile Partyline’a katılıp tüm program sinyallerini izleyebiliyor; gerçek zamanlı bir yapımda fark edilir gecikme olmadan etkileşim, tartışma, denetim ve katılım gerçekleştirebiliyorlar. 

TVU Networks ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 363 04 04 numaralı telefondan Alen Elektronik’i arayabilirsiniz.