Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Tokyo’da AJA 4K/UltraHD 12D-SDI Çözümleriyle Post Prodüksiyon
Tokyo’da AJA 4K/UltraHD 12D-SDI Çözümleriyle Post Prodüksiyon
28.04.2021 00:03

Tüketicilerin aslına sadık görüntü ve sesli içerik yönündeki artan talepleri, ticari reklamcılıkta çıtayı yükseltiyor. Eski 3G-SDI altyapılar HD yapım ve dağıtıma yeterli olduğu için, Tokyo’daki ATELIER ARTE gibi ticari post prodüksiyon tesisleri geleceğe dönük iş akışları oluşturmak ve daha yüksek bant genişlikli içeriklerle çalışabilmek için en son 4K/UltraHD ve 12G-SDI çözümleri arıyorlar. Japon reklam yaratıcı reklam hizmetleri sağlayıcı ADK Creative One’ın post prodüksiyon kolu olan ATELIER ARTE, var olan post prodüksiyon altyapısını tek kablolu 12G-SDI taşımayla aynı anda 4K ve HD içeriklerle çalışabilen yeni ve güçlü bir sistemle revizyondan geçirmek için teknoloji çözüm ortağı Visual Graphics Inc (VGI) ile işbirliği yaptı. 

Bu yenilemeden önce ekip HD içerik için bir ana 3G-SDI iş akışı kullanıyordu. VGI tesis düzeninin ve post prodüksiyon personelinin kullandığı yaratıcı araçların gereksinimlerini karşılayacak modern bir sistem geliştirmesi ve kurması için teknoloji çözüm ortağı ve sistem bütünleştirici olarak görevlendirildi. Güncellenen sistemi tasarlarken önemli bir gereksinim, stüdyonun birleştirme, kurgu, renk düzeltme ve rötuş için ana araçlarından birisi olan Autodesk Flame ile uyumluluktu. 

ATELIER ARTE’nin yenilenen post prodüksiyon tesisinde, yüksek bant genişlikli 4K sinyallerin yönlendirilmesi, çevrimi ve iletimini kolaylaştırmak için bir dizi AJA 12G-SDI çözümü var. Operasyonların merkezindeki AJA KUMO 1616-12G küçük boyutlu yönlendirici, 12G-SDI giriş sinyallerinin stüdyo ve çevresindeki birçok çıkış hedefine yönlendirilmelerini ve dağıtılmalarını sağlıyor. KUMO 1616-12G sayesinde kurgu uzmanları 12G-SDI sinyallerle sezgisel olarak çalışabiliyor, tek bir buton veya kolay bir web tarayıcı kullanıcı arayüzü (UI) yoluyla hem 4K hem de HD görüntü sinyallerini kolayca denetleyebiliyorlar. Tesisteki üç adet Flame Premium kurgu sisteminin her birinde bulunan bir AJA KONA 5 PCIe I/O kartı, 12G-SDI yoluyla aslına en sadık HDR, HFR ve 4K/UltraHD içerikleri destekliyor. KONA 5 Flame’in çıkışını merkezi KUMO 1616-12G yönlendiriciye iletiyor.

Sinyal çevrimleri ve 12G-SDI sinyalleri fiber üzerinden iletmek için ADK Creative One yükseltilen tesis altyapısına güçlü ve portatif AJA Mini Converter çeviriciler ekledi. Altı kurgu odasının her birine, gözden geçirme ve müşterilerin ön izlemeleri için projeleri 4K HDR monitörlerin üzerinde görüntülemek amacıyla konan AJA Hi5-12G çeviriciler, 12G-SDI sinyalleri HDMI’a çeviriyorlar. 12G-SDI sinyalleri fiber yoluyla taşımak için bir çift AJA FiDO-T-12G ve iki FiDO-R-12G çevirici kuruldu. Bu kurulum sinyalleri kurgu odaları arasındaki uzun mesafelerde paylaşmak ve gözden geçirme amacıyla bir EIZO ColorEdge’e iletmek için kullanılıyor. 

ATELIER ARTE’nin yenilenen tesisi sayesinde kurgu uzmanları 4K ile HD içerik üzerinde çalışma arasında kesintisiz geçişler yapabiliyor, önceki sistemde tıkanıklıklar yaşanmadığı için genel üretkenliği yükseltiyorlar. AJA’nın yapımlarda kendilerini kanıtlamış yönlendirici, I/O aygıtı ve çevirici ürün serileri sayesinde ATELIER ARTE en yoğun ve üst düzey reklam projelerini gerçekleştirecek şekilde tam donanımlı. 

AJA ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 343 13 68 numaralı telefondan Baran Bilişim’i arayabilirsiniz.