Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Alman DNS:NET için Teleste Optimo Transcoder Platform Çözümü
Alman DNS:NET için Teleste Optimo Transcoder Platform Çözümü
26.07.2020 11:34

Alman tam kapsamlı ağ operatörü DNS:NET Internet Service GmbH, müşterilerine HDTV programlarını en iyi kalitede sunmak için  Teleste’nin Optimo Transcoder çözümünü tercih etti.

DNS: NET telekomünikasyon şirketi Berlin ve Brandenburg’da 1998 yılında kuruldu. Kendi fiber optik hatları ve yüksek güvenlikli veri merkezlerine dayanarak, DNS: NET’in hizmet portföyü, ticari müşteriler için IP tabanlı hizmetler, telefon-iletişim hizmetleri yanı sıra bireysel müşteri segmenti için internet bağlantısı ve TV ürünleri sağlamaktadır.

Müşterinin İsteği

DNS: NET, TV hizmetlerini, kamu hizmeti ve özel yayıncıların HD formatındaki programları içerecek şekilde genişletmeyi hedefliyor. DNS: NET müşterileri, Berlin ve Brandenburg bölgelerinde 10×10 Gb’lik bir omurga ve FTTH yapıları ile sonlanarak sağlanır. Ayrıca, DVB-C dağılımına sahip HFC yapıları da artık tedarik alanına aittir.

Bant genişliği talepleri arttıkça DNS: NET, omurgadaki ve dağıtım ağındaki yük veri hızını optimize etmek için bir çözüm arıyordu. Bunun için HDTV programları 8 MB/sn. veri hızına düşürülmelidir. 720p formatında şifrelenmiş 15 HDTV programı ve 1080i formatında şifrelenmiş 24 HDTV programı bulunuyordu.

Müşterinin İhtiyacına Göre Çözüm

DNS:NET transcoding mantığı

HDTV yayınların alınması için 2 Luminato chassis kullanıldı, dörtlü ve çift çok standartlı LRM-A ve LRM-B alıcı modülleri ile donatıldı. IPTV alanındaki kaynağı kapsayabilmek için, modüllerin bir çoğullama demultiplex çözme işlevi de bulunuyor, böylece her hizmete bir SPTS olarak kendi IP adresi verilebiliyor. Kasaya entegre ek IP çoğullayıcı modülleri LIM-A, kod dönüştürme işleminden sonra gerekli olan EPG veri güncellemesinin yanı sıra IPTV için özel HD programlarının AES şifrelemesine de dikkat ediyor. Akışları yönlendirmek için gereken IP anahtarı, bu proje için DNS: NET tarafından sağlandı.

2 ayrı Optimo transcoders veriyi indirgemek için kullanıldı. Optimo, çok ekranlı video kod dönüştürme işlemleri internet ve mobil video akışı için kompakt bir taşıyıcı sınıfı çözümü sağlayan çok çeşitli video işleme uygulamaları için birleşik bir platformdur. Girdideki herhangi bir biçim, herhangi bir çıktı biçimine dönüştürülebilir. MPEG-2’nin MPEG-4 veya h.265 HEVC’ye kod çevrimi, çok profilli kod çevrimi ve veri azaltmanın ötesinde segmentasyon sayılabilir.

Optimo, işlenecek biçimlere göre bir cihaz çözümü olarak seçildi. 1080i / h.264 formatında yayınlanan özel yayıncıların programları için 24 programı kodlama kapasitesine sahip Optimo L703 seçildi. Kamu hizmeti programları 720p / h.264 formatında mevcut olup 15 programın veri azaltılması için Optimo L303 kullanıldı.

Programların DVB-C formatında gerekli dağıtımı, başka bir Luminato şasisi ile mekansal olarak ayrılır. Bu, iki adet dörtlü QAM modülatör modülü LQM-C ile donatılmıştır. Modüllerin multipleks seçeneği, program buketlerinin özelleştirilmiş kompozisyonuna izin verir. Ayrıca, özel HD programları DVB standardına göre kodlanır.

Teleste’nin Servis ve Destek Müdürü Urs Pistorius şunları söyledi: “Optimo platformu DNS: NET omurgası ve dağıtım ağı üzerindeki veri iletiminin optimizasyonunu  TV programlarının DNS: NET müşterileri için yüksek ve güvenilir kalitede sunulmasını sağlıyor.”

Teleste ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 343 13 68 numaralı telefondan Baran Bilişim’i arayabilirsiniz.