Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Sony VENICE Full-frame Sinema Kamera Sistemi Satışa Sunuldu
Sony VENICE Full-frame Sinema Kamera Sistemi Satışa Sunuldu
14.02.2018 11:59

Sony’nin merakla beklenen yeni nesil CineAlta hareketli görüntü kamerası VENICE, Şubat 2018 itibarıyla satışa sunuldu. 

Daha önce duyurulduğu gibi, VENICE 1.0’ın özellikleri içerisinde Full-Frame 24x36mm kayıt desteği de yer alıyor. Müşterilerinden aldığı geri bildirimleri değerlendirme yaklaşımını sürdüren Sony, bu şekilde “Dual Base ISO” modu da dahil olmak üzere yeni kameraya birçok yeni özellik ekledi. 15+ duraklı pozlama enlemiyle VENICE, sensörünün eşsiz fiziksel özelliklerine eklenen 2500 High Base ISO ile de desteklenecek. Sony’nin benzersiz sensörü, 6’dan 9 pozlama durağına kadar uzanan %18 orta griliğin altında olağanüstü dinamik aralığıyla mükemmel düşük ışık performansı gibi avantajlar sağlıyor. Böylece karanlık ortamlarda en iyi çekimlerin yapılabilmesini sağlıyor. 

Bu yeni özellik, gece dış çekimler, karanlık iç mekanlar, daha yavaş merceklerle çalışmak veya içeriğin Yüksek Dinamik Menzil içinde derecelendirilmesi gerektiği durumlarda, daha yüksek ISO’larda pozlama sağlıyor. Bunu yaparken de gölgeler gibi tüm ayrıntıların korunmasına imkân veriyor.  

VENICE’e özgü tasarlanan diğer bir önemli özellik de içine yerleştirilen 8 adımlı optik ND filtreli yardımcı mekanizma. High Base ISO 2500 özelliği farklı ISO çalışma noktalarından daha iyi sonuçlar ortaya koyarken, VENICE sensörünün gürültü düzeyini oldukça düşük seviyelerde tutuyor. Bu yeni esneklik sayesinde yapım sektöründeki profesyonellerinin yaratıcılık olanakları büyük oranda genişletiyor.  

VENICE, sunduğu yeni renk tekniği sayesinde; gölgeler, orta tonlarda doğal yansıma ve vurguları koruyan dinamik aralığıyla yumuşak bir tonda film görünümü sunmayı hedefliyor. Sony bu yeni ürünüyle birlikte VENICE kamera menü simülatörünü de geliştirdi. Bu kullanıcı dostu tasarım şık bir menüyle, kamera operatörlerine, iş akışı sırasında kameralarını daha iyi tanıma fırsatı sunmak üzere hazırlandı. 

Ücretsiz yazılım güncellemelerine dahil olarak yılın ilerleyen dönemlerinde sunulması planlanan Version 2.0’da aşağıdaki özellikler yer alacak: 

  • 6K Full-Frame modunda 25p, Versiyon 2.0’a eklenecek
  • “Yanlış Renk”, Versiyon 3.0’dan Versiyon 2.0’a taşındı

VENICE Teknik Özellikleri

  • Geçmişi 100 yıla dayanan fotoğraf standardı tabanlı Gerçek 36x24mm Full Frame görüntü çekimi
  • Dahili 8 Adımlı Optik ND filtreli servo mekanizması
  • High Base ISO 2500 özellikli Dual Base ISO modu 
  • Cilt tonlarını ve vurguları belirginleştiren yeni renk tekniği 
  • Görüş oranı özgürlüğü: Full Frame 3:2 (1.5:1), 4K 4:3 anamorfik görüntü tam yükseklik, küresel görünüm 17:9, 16:9.
  • 15+ duraklı pozlama enlemi: Güneş ışığı altında ya da neredeyse hiç ışık olmadığında olağanüstü bir dinamik aralık sunar.
  • Endüstride bir ilk olan kullanıcı tarafından değiştirilebilir sensör, sadece altı vidanın sökülmesini gerektiriyor. Böylece gelecekteki yükseltmeler ve üretim açısından esnekliği sağlıyor.
  • Full Frame modunda 6K çözünürlük (6048 x 4032)

VENICE CineAlta sinema kamera sistemi Şubat 2018’de satışa sunuldu. VENICE Version 2.0 yazılım güncellemeleri ise 2018 yaz aylarında yapılabilecek. Full Frame ve anamorfik çekimler ise isteğe bağlı lisanslar gerektiriyor.