Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Evden Çalışarak Yapım İçin DPA Microphones MMA-A Dijital Ses Arabirimi
Evden Çalışarak Yapım İçin DPA Microphones MMA-A Dijital Ses Arabirimi
24.06.2020 12:25

Yayınlar, web seminerleri, dersler, söyleşiler, tiyatrolar, konserler dahil her şey bugün evlerimizin salonlarına canlı görüntü akışlarıyla geliyor. Bunun sonucu olarak yapım organizatörleri her günkü haberleşme ve eğlencenin yerini değerli yapımlarla doldurabilmenin yeni yollarını hızla geliştiriyorlar. Bu en son eğilimlerin ışığında DPA Microphones MMA-A Digital Audio Interface ürününün popülerliğinde hızlı bir yükseliş gördü. 

“Cebinizdeki ses mühendisi” şeklinde tabir edilen DPA MMA-A ön yükselteç (pre-amp), canlı ve mobil yapımlar için tasarlandı. Son zamanlarda bu, sosyal mesafe nedeniyle evden çalışanlar arasında da yayıldı. Tüm iOS aygıtları, Mac ve PC bilgisayarlarla uyumlu MMA-A, herhangi bir DPA mikrofonla birlikte istenen bir noktadan dünyanın her yerine kristal netliğinde ses yayınlayabiliyor ve kaydedebiliyor. 

Apple App Store’dan indirilebilen özel bir DPA uygulaması, profesyonel işlevler sunuyor. Bunlar arasında özel amaçlı ön ayarlarda devam eden veya gelecekte kişisel kullanım için alçak kesim filtreler ve kazanç ayarlarını saklayabilme yeteneği var. Bu kullanımı kolay aygıt, bir Mac veya PC üzerinde mevcut kayıt programlarıyla uygulamadan bağımsız bir formatta da kullanılabiliyor, böylece her türlü canlı internet akışı, yayın ve kayıt uygulamasına kolayca uyarlanabiliyor. 

2018 Bohemian Rhapsody’deki Freddy Mercury’nin beğenilen sesi şarkıcı Marc Martel “İnsanların farklı yollarla müzik dinlemelerine kendimi uyarlamayı seviyorum” diyor ve DPA 4099 enstrüman ve 6061 minyatür mikrofonlarını kullanıyor: “Seyahatte veya stüdyomdan uzakta olduğum zamanlarda iyi sesten ödün vermek zorunda kalmamalıyım. MMA-A ile DPA bunu mümkün kıldı. Sadece farklı ve çok portatif değil, aynı zamanda telefonumdaki mikrofondan çok daha iyi ses de veriyor.” 

GRAMMY adayı Kayıt Mühendisi Mary Mazurekhas kendi kayıt projelerinin yanı sıra Columbia College öğrencilerine uzaktan eğitimde de DPA kullanıyor: “Mart ortasında evde kalmaya başladığımızdan beri ses yapım öğrencilerime derslerimi kaydediyorum ve sanal dersler ile toplantılar gerçekleştiriyorum. Bunu yapmak için MMA-A arabirimiyle birlikte DPA 4088 Headset kafa mikrofonunu kullanıyorum. Son derece yüksek kaliteli, ama basit bir kurulum. Bilgisayarın onu ana aygıt olarak gördüğü için, indirilecek ve kurulacak ek sürücü yok. iPhone telefonuma da çok kolay bağlayabiliyor ve DPA kalitesinde ses kaydedebiliyorum.

SoCal Productions İş Geliştirme Direktörü Brad Williams çeşitli sosyal medya projeleri için ses arabirimi olarak MMA-A kullandı: “Kullanımı kolay ve sesi harika. Gelecek her türlü proje için herkese DPA MMA-A ses arabirimini denemesini ısrarla tavsiye ediyoruz. Hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

New Hope Community Kilisesinde Başrahip Chuck Wilsonis uzaktan vaazlarını verirken MMA-A arabirimini DPA 4066 ve 6060 yaka mikrofonlarını kullanıyor. Tamamı tek bir ailenin üyelerinden oluşan dini müzik grubu da vaazlar için şarkıları kaydetmek ve YouTube’a koymak için aynı kurulumdan yararlanıyor.

DPA Facebook Live etkinlikleri için iş akışlarının içerisine MMA-A ses arabirimini 6000 serisi yaka mikrofonları ve 4098 Shotgun mikrofonlarla birlikte bütünleştirdi. Bu etkinlikler arasında kısa süre önceki MMA-A ürün incelemesi gibi web seminerleri, her birine DPA mikrofon ve MMA-A kurulumu verilen sektörün profesyonelleriyle söyleşiler var. 

Bu söyleşilerden birinin yapıldığı Meyer Sound’dan Teknik Yönetmen, FOH ve Post Prodüksiyon Mühendisi Daniel Rivera yorum yaptı: “İki mikrofonlu, söyleşi tarzı podcast yayını için mükemmel. Bir ton donanım gerekmeden hızla bir konuşmayı başlatmanıza ve sesi çok yüksek bir düzeyde kaydetmenize imkan veriyor. Kolaylığını sevdim; sadece telefonunuza takın ve mikrofonu giysinize iliştirin.

Tüm DPA ürünleri için info@elit-tr.com e-posta adresi üzerinden DPA Türkiye tek yetkili distribütörü Elit Işık/Ses Teknolojileri ile irtibat kurabilirsiniz.