Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > RED GEMINI Ameliyathanelerde
RED GEMINI Ameliyathanelerde
01.05.2021 21:37

The Surgeon’s Cut (Cerrahın Kestiği) dizisinde her biri mesleğine kendi görüşünü yansıtan bir yaklaşıma sahip dünyanın farklı yerlerinden dört doktor anlatılıyor. Dizi bu uzmanların öyküleriyle insan bedeni anlayışımızın yeni keşifler ve tekniklerle nasıl sürekli yenilendiğini sergiliyor. 

BBC stüdyoları yapımı belgesel dizisinin yapımcıları Andrew Cohen ile James Van der Pool olup, dört bölümü Lucy Blakstad, Stephen Cooter, James Newton ve Sophie Robinson yönetti.

RED etkileyici görüntüleri çeken görüntü yönetmenleriyle konuştu. RED GEMINI kamera kullanan yönetmenler bu doktorlar ile hastaların duygusal yolculuklarının içerisine uzandılar. Görsel motivasyonları, kişisel ve duygusal sahneleri çekme yaklaşımlarından bahsettiler. 

Bölüm 1: Dr. Kypros Noclaides’i anlatan Saving Life Before Birth bölümünde Görüntü Yönetmeni James Newton

Çalışmaktan gurur duyduğum bu programda prime lenslerle çalışmaya karar verip çok küçük ama zengin karakterli nostaljik Nikon lensleri seçtim. Prime lenslerde geniş açıklıkta çekim yaparken elde ettiğiniz alan derinliği yakın ve sempatik bir görünüm veriyor.

Bulunduğumuz mekanlar küçüktü; hastadan 50-60 santimetreden fazla uzaklaşamıyordum. 35mm ve 50mm lenslerle yakın çekim yapmayı sevdim. Mekanda çok duygu var ve bir ameliyat ters giderse çok bunaltıcı olabilir. Bu tip koşullarda lensi 105mm olarak değiştirip kendimi mümkün olduğunca küçültüp doktorun dikkatini çekmemeye çalıştım. Doktor ultrason kullandığından, ekranda en ince ayrıntıları görebilmesi için ameliyathanenin çok karanlık olmasını istiyor. Çift ISO değerli RED GEMINI kameranın kendisi karanlıkta iyi iş çıkarsa da, hastanın yatağının üzerine asılı bir Polecat’e takılan küçük bir LED panel ile desteklendi. Doktor ve hasta üzerinde güzel bir yumuşak katkı ışığı sağladı. RED GEMINI kamera ile çekim yapmanın, normal bir belgesel kamerasıyla elde edemeyeceğim sinematik bir kalite kattığını düşünüyorum.

Bölüm 2: Dr. Alfredo Quiñones-Hinojosa’nın öyküsünü anlatan Sacred Brain bölümünde Görüntü Yönetmeni Patrick Smith

Dr. Quiñones-Hinojosa’nın göçmen çiftlik işçiliğinden en iyi sinir cerrahlarından biri olmaya giden öyküsünü Florida ve Meksika’da çektik”. 

“Beyin ameliyatlarında Atlas anamorfik ve Canon Sumire yuvarlak lensler taktığımız RED GEMINI kameralarla çekim yaptık. Anaformik lens şık görüntülere rüya gibi bir görünüm katarken, Sumire lensler ameliyat ve gözlem sahneleri için daha hafif ve küçük odak sağladı.

Bölüm 3: Dr. Nancy Ascher’in ameliyatları hakkındaki Living Donor bölümünde Görüntü Yönetmeni Amy Newstead

Bir ameliyathanede çekim yapmayı düşününce ilk akla gelen masanın üzerindeki parlak ışıklar oluyor. Çok düz bir şekilde aydınlatılan oda, beyaz duvarlar ve mavi önlüklerle dolu.” 

“RED GEMINI kamera sensörünün yatay düzlemde en parlak noktaları açığa çıkaracağını ve yine de düşük kontrastlı alanlarda bana iyi bir pozlama vereceğini bilmek harikaydı. Sonra Renk Uzmanı Ross Baker ışığa daha fazla kontrast ve şekil katarken harika bir iş çıkardı.

Bir belgesel için RED GEMINI üzerinde 2.40:1 en/boy görünüm oranını kullanmak harikaydı, çünkü görüntünün hemen daha sinematik hale gelmesi hastane gibi çok düz yerlerde çok yardımcı oluyor. Işıklandırma üzerinde denetimimiz olmadan bej rengi odalarda çekim yapıp hızlı hareket etmek zorundaydık. Bu formatın hoşluğu, açılar ve kadrajlamadaki avantajları. Geniş kompozisyonlar çekmek seste zorluk yaratabiliyor ama Ses Kayıtçı Lucy Pickering bunu halletti.

Bölüm 4: Dr. Devi Shetty’yi anlatan Heart & Soul bölümünde Görüntü Yönetmeni Julius Brighton

Atlas Orion 100mm anamorfik lensli RED GEMINI en hafif donanım olmasa da görece küçük yapısıyla hoş ve çekimler yapmamızı sağladı. Elde çalışma sayesinde olayın hemen yanına yaklaşabildim, bazen bedenime dayayarak çalıştım, mümkün olduğunda alçaktan çekim yapıp neredeyse hastanın bakış açısından Dr. Shetty’ye baktım. 

Bu gerekiyordu çünkü bu onun çalışırken ana portresi idi. Yine de şunu söylemek zorundayım ki, bu kadar yakından çekim yaparken kameradan bir şeyin çıkıp açık kalp boşluğuna düşmesi olasılığı geceleri uykumu kaçırdı!

The Surgeon’s Cut tıbbi belgesel dizisi Netflix’te izlenebiliyor.

RED ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 297 88 77 numaralı telefondan Provid’i arayabilirsiniz.