Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > ARRI Orbiter Romanya’da Sette
ARRI Orbiter Romanya’da Sette
01.05.2021 22:16

ARRI’nin yeni çok yönlü ve ışığı yöneltebilen LED kaynağı Orbiter’in kullanıldığı ilk çalışmalardan biri, Romanya’daki uzun metrajlı Wandering in Time filminin sanal seti oldu. Orbiter bir kısmı stüdyo çekimleri sırasında gerçekleşen ARRI Lighting workshop’unda da önemli bir rol oynadı. ARRI’nin Romanya’daki yerel bayii Lights Up ile film yapım şirketi Safe Frame tarafından düzenlenen bu workshop, Romanya yayın ve film yapım endüstrisinden temsilcileri, Orbiter’i ve özelliklerini çekimler sırasında deneyimlemek üzere bir araya getirdi. Workshop sırasında ARRI mühendisleri filmin sahne arkasındaki yetenekler Görüntü Yönetmeni Andrei Baltaretu, Işık Şefi Florin Mihalache ile Yapımcılar Sebastian Cosor ve Vlad Lorga ile masaya oturup Orbiter’in bu uzun metrajlı filmdeki çalışmalarını nasıl etkilediğini konuştular.

ARRI Orbiter ışık kaynağı “Wandering in Time” filminin setinde.

Hangi sahnelerde Orbiter’i kullandınız? Kurulumu ayrıntılı açıklar mısınız?

Andrei Baltaretu: Orbiter gerçek sahne dekorları ile sanal setleri karışık kullandığımız sahnelerde kullanıldı. Bunlardan birindeki iki karakterin olduğu sanal bir hapishane hücresinde sadece sol duvar ile yataklar gerçek dekordu. Burada Orbiter’i dışarıdan gelip pencereden giren bir güneş ışık demeti etkisi yaratmak için kullandık. 

Florin Mihalache: Orbiter işyerinde sabah çekimlerinde de kullanıldı. Buradaki sanal sette dışarıdaki “güneş” ışık kaynağı oldu. Güneşin doğuşunu canlandırmak için Orbiter’lere gereksinim duyduk. 

Orbiter’in yazılımı LiOS (Lighting Operating System) sekiz renk modu gibi birçok yeni özellik getiriyor. 

Sebastian Cosor: Bu kurulum karmaşık değildi. Kubbeli iki Orbiter kullandığımız çekimde gökdelendeki bürosunun penceresinden güneşin doğuşunu seyreden bir karakteri profilden çektik. 

Filmin bir kısmı tamamen renk bindirme (chroma key) stüdyosunda çekildi. 

Sanal arka planlar ile RGB panel yetenekleri ve sahne aydınlatma çalışmaları arasındaki etkileşim nasıldı?

Andrei Baltaretu: Orbiter’in yaydığı ışığın kusursuzluğu ile kalitesinden iyisi yok; cilt tonları çok hoş ve SkyPanel’lerle birlikte kullanım için ideal.

Orbiter’in hangi özelliklerini yararlı buldunuz ve neden?

Andrei Baltaretu: Hapishane sahnesi için en önemli özellik rengi denetleyebilme gücü ve ışığın yapısı idi. Bu nedenle tüm Orbiter aksesuarları serisini ve ışık kaynağının kullanım kolaylığını beğeniyorum.

Florin Mihalache: Ortam ışığını daha öncekiyle tam olarak aynı yapabilmek için renk sensöründen çok yararlandık; güvenilir bir renk sensörü, bir ampuldeki vazgeçilmez özellik. Kullanışlı bulduğum diğer özellikler ise ışık kaynağının su geçirmez olması ve yüksek hızlı modda iken kısılabilme yeteneği. 

Workshop’a katılanlara en çok ilham veren şey ne oldu?

Florin Mihalache: QLM ile bir optikten diğerine ve bir butona basarak bir renkten diğerine ne kadar hızlı geçilebildiğinden hepsi etkilendi. Orbiter’in tüm özelliklerinin kontrol panelinden yönetilebilmesi çok iyi. 

ARRI ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 358 45 20 numaralı telefondan Linka’yı arayabilirsiniz.