Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Belgrad Radyosu Zengin Mirasını NOA ile Koruyor
Belgrad Radyosu Zengin Mirasını NOA ile Koruyor
28.04.2021 00:00

Sırbistan Radyo Televizyonuna (Radio Televizija Srbije) bağlı Belgrad Radyosu (Radio Belgrade), 1929 yılında yayına başladı. Zengin tarihini korumak ve değerli içeriklere erişimi kolaylaştırmak için medya kuruluşu önemli bir veritabanı geçiş projesini başlatmaya karar verdi. Bunun için arşiv uzmanı NOA şirketinin yardımını istedi.

Sırbistan’daki çözüm ortağı ve sistem bütünleştirici Kompani DigiTV ile işbirliği içerisinde NOA, Belgrad Radyosunun tüm arşiv sistemini, eski veritabanlarını aşamalı olarak kaldırıp yerine tek bir NOA mediARC Archive Asset Management sistemi kurmak için bir plan yaptı.

Teorik olarak bu görev kolay görünebilir, ama pratikte epey zorluk çıkardı. Gereken sonuçları elde edebilmek için bilgileri merkezi mediARC arşiv veritabanına almadan önce, tüm kaynak veritabanlarını normalleştirmek gerekti. Yeni mediARC sistemi Belgrad Radyosunun v ar olan NOA Record iş istasyonlarıyla birlikte çalışıyor ve jobDB iş akışı sisteminin yerini alıyor.

Belgrad Radyosu 50 yıldır katalog bilgilerini Winisis ve bir MS Access veritabanına aktardı ve bu kadar uzun bir süre boyunca değişen çalışma paternleri nedeniyle tutarlılık ve uyumluluk çok değişik hale gelerek önemli miktarda bütünleştirme ve güçlendirme gerektirdi. Neyse ki mediARC’ın anlamsal ve ilişkisel yaklaşımı sayesinde bütünleştirme ve normalleştirme sadece mümkün olmakla kalmadı, kişiler, taşıyıcılar ve albümler ve başlıklar gibi içerik kesimleri için ayrı unsur birimleri dahil Belgrad Radyosunun arşivleme çalışmalarını iyileştiren tutarlı bir veri tasarımıyla sonuçlandı.